Seçimin sonucunu genç oylar belirleyecek!

Seçimi etkileyecek kilometre taşları bellidir. -Kararsızlar. -İlk kez oy kullanacaklar. -Oy vermeye gitmeyecekler. -Boş ve geçersiz oylar…

9 Mayıs 2023 09:31
A
a
Sütiş Eskişehir
Seçimi etkileyecek kilometre taşları bellidir.
-Kararsızlar.
-İlk kez oy kullanacaklar.
-Oy vermeye gitmeyecekler.
-Boş ve geçersiz oylar…
Tüm bunların, çokluğu ve azlığı seçimin sonucunu ilan eder! Bu seçim diğer seçimlerden epey farklı…
Kararsızların sayısı her geçen gün azalıyor. Vatandaş kararını vermiş durumda! “Hepsine birden basacağım” “Oy kullanmayacağım protesto edeceğim” diyenleri de neredeyse hiç duymuyoruz…
İştahla oy kullanmayı bekliyoruz.
Yurt dışında kullanılan oy sayısı 3 gün önce 2018 seçimlerini geride bırakmıştı. Bu veri seçimlere katılımın yüksek olacağının işaretini şimdiden veriyor…
Geriye bir tek “İlk kez oy kullanacak” gençler kalıyor! Gençlerin kararı seçimde belirleyici olacak… 4 milyon 904 bin yeni seçmen ilk kez oy kullanacak. Oyların yaklaşık yüzde 8’ine denk geliyor…
Hiçbir anket şirketi bu yüzde 8’lik oyu sağlıklı bir şekilde dağıtamıyor. Kararsızları eşit olarak dağıtıp, ortalama bir sonuç veriyorlar. Ancak, yeni seçmen ile ilgili kimsenin bir fikri yok…
Sandıklar açıklandığında ilk kez oy verenlerin farkı ortaya çıkacak…
 
  Seçimin sonucunu genç oylar belirleyecek! 9.05.2023

ZORBALIK TEK ÇIKAR YOL!

 Nikos Kazancakis, doğduğunda Osmanlı vatandaşıydı...
Giritli bir Rum, “Zorba” isimli romanı filme çevrilince dünyaca tanınan bir isim oldu...
Zorba romanının bir yerinde zorba şöyle diyor:
-Alın size evrensel bir ilke: “İşçiler sert patrondan korkar, çekinir ve çalışırlar; yumuşak patronun tepesine biner, tembelleşirler. Anladın mı?”
Ardından da devam eder:
-İnsan canavardır! diye bağırdı ve sopasını şiddetle taşlara vurdu. Büyük canavar! Zâtın bunu bilmiyor. Bütün işlerin yolunda gitmiş, ama bir de bana sor. Canavar, diyorum sana! Ona kötülük mü ettin?
Senden çekinir ve titrer.
İyilik mi yaptın? Gözlerini oyar…
Aradaki uzaklığı koru, patron! İnsanlara umut verme. Hepimizin eşit olduğumuzu, hepimizin eşit haklara sahip bulunduğumuzu söyleme; çünkü hemen senin hakkını çiğner, elinden ekmeğini kapar, açlıktan gebermeye bırakırlar seni. Ben senin iyiliğini isterim, aradaki uzaklığı koru, patron!
 -İyi ama, hiç bir şeye inanmaz mısın sen?
-Hayır, hiç bir şeye inanmam! Sana kaç kez söyleyeceğim? Zorba’dan başka hiçbir şey ve hiç kimseye inanmam. Zorba, ötekilerden iyi olduğu için değil; asla! O da canavardır. Zorba’ya inanırım ama. Çünkü yalnız ona sözüm geçer. Yalnız onu bilirim. Bütün ötekiler hayaldir. Ben, onun gözleriyle görüyor, kulaklarıyla işitiyor, barsaklarıyla sindirim yapıyorum. Bütün ötekiler hayaldir diyorum sana! Ben ölünce hepsi ölür.
.../...
Canavarlaşan insanlara karşı kimi zaman “Zorbalık tek çıkar yol” oluyor!

 
GÜÇLÜ TÜRKİYE GÜÇLÜ MEMUR!

 
Memur Sen’in genişletilmiş il divan toplantısında H.Hüseyin Köksal’ın yaptığı konuşma epey ilgi gördü...
Milletvekili adaylarının da olduğu toplantıda Köksal, ne yaptıklarını ne yapacaklarını ve ne istediklerini tane tane anlattı:
 
-Memur sen ailesi olarak 1995 yılından Bu yana sahada mücadele veriyoruz. Biz Memur-Sen olarak hep demokrasiden yana, milli iradeden yana, değerlerimizden ve inancımızdan yana tavır aldık. Şimdi de aynı inançla milli irade tecelli etsin, istikrar sürsün, kazanımlarımız büyüsün, ’Büyük Türkiye’ ideali yolunda yürümeye devam edelim istiyoruz.
 
-Tavrımız da talebimiz de net. Hemşiremizin, ebemizin, kısacası tüm kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltecek, enflasyon kayıplarını giderecek seyyanen zam istiyoruz. Çabamız bu yönde, mücadelemiz bu istikamettedir.
 
-Güçlü Memur Güçlü Türkiye sloganı ile hareket ediyoruz. Zor süreçlerden geçiyoruz, ekonomik olarak zor bir süreç geçirdik. Pandemi ile bütün dünyada hayat  durma noktasına geldi. Ardından dünyada eşi benzeri görülmemiş yüzyılın afetini yaşadık. Devletimizin yaraları sarıyor, sarmaya çalışıyor.
 Memurlar olarak bizde ekonomik anlamda zor bir süreç yaşıyoruz.
-Büyüyen Türkiye’den haklı payımızı istiyoruz . Güçlü Türkiye’de Güçlü Memur olsun istiyoruz. Son dönemde işçi memur kavgası başlasın istemiyoruz.
 

BİR KİŞİYE YAPARSAN!

Pascal'dan bir başka öğüt: İnsanın mutluluğunun temeli hak ve adalet konusunda toplanır. Bir insana yapılan haksızlık bütün toplumu yaralar. Hak ve adalet hissi bireylerden başlamalıdır. Ve insan, bireyin mutluluğunun kendi mutluluğu için şart olduğuna inanmalıdır
 

GÜNÜN SÖZÜ!

Kurtulmak için bir başkasına bel bağlamak, yıkılmanın en güvenli yoludur.
 Simone de Beauvoir
 

GÜNÜN KARİTATÜRÜ:

Seçimin sonucunu genç oylar belirleyecek! 9.05.2023
 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat