İYİ Parti’nin CHP ile flörtü başlıyor

İYİ Parti lideri Meral Akşener, siyaset arenasında merakla beklenen o malum konuşmayı yaptı.

28 Ağustos 2023 09:22
A
a
Sütiş Eskişehir
İYİ Parti lideri Meral Akşener, siyaset arenasında merakla beklenen o malum konuşmayı yaptı.
Afyonkarahisar’da 26 Ağustos Büyük Taarruz’un 101. yıldönümünde konuşan Akşener, siyasi partilere “herkes kendi adayıyla yerel seçimlere girsin” çağrısında bulundu, ancak il il ittifaklara kapıyı kapatmadı.
Konuşmasının ardından bir grup gazeteciyle bir araya gelen Akşener, “Her ilde belediye başkan adayı çıkaracağınızı söylediniz. Bu kararınız İstanbul ve Ankara'yı da kapsıyor mu?” sorusuna şu yanıtı verdi:
“Bu iki arkadaşımızın karşısına aday çıkarılacak, çıkarılmayacak... Onlara günü geldiğinde bakılır. Amma velakin çıkarıldığı takdirde de, bizim aday gösterdiğimiz kişi ne üzerinden konuşacak? Proje üzerinden konuşacak. ‘Bunlar ocu, şucu, bucu’ demiyoruz, demeyeceğiz. Eğer ittifaklar üzerinden yerel seçime gidilirse görürsünüz ki aynı oculuk buculuk üzerinden birbirimizi yediğimiz, yerelde insanların ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağının konuşulmadığı bir seçim olur. Biz buna karşıyız.
…Bütün partiler tek başına girip yerel seçimi gerçekten yerel seçim haline getirmek için gayret etmeli. Ben hem Sayın Kılıçdaroğlu'na, hem Sayın Bahçeli'ye hem de Sayın Erdoğan'a bu konuda çağrıda bulundum. Göreceğiz bakalım nasıl bir şey olacak. Ama dediğim gibi, bazı yerlerde, bazı anlaşmalar yerelde olabilir. Onları henüz konuşmuş değiliz. Ama partilerin bir araya gelip ortak adaylar belirlenmesi gibi değil.”

Anlayacağınız Akşener, “herkes tek başına seçime girsin çağrıma AK Parti ve MHP, Cumhur İttifakı kapsamında uymadı, o zaman ben de ittifak yapmak zorunda kaldım” diyecek.
İYİ Parti, AK Parti ve MHP dışındaki partilerle il il ittifak yapacak.
Ama parti genel merkezlerinde bir protokol imzalanmayacak. 
Peki Eskişehir’de durum ne olur?
Akşener’in, kendisinden oy devşirme potansiyeli bulunan MHP ile yerel seçim bile olsa iş birliği yapmayacağı aşikar, söyledikleri de ortada.

Tabi buraya bir şerh koyalım.
Siyaset bu, her an her şey olabilir…
Eskişehir’de seçim sonuçlarına göre en güçlü parti CHP, sonra AK Parti ardından da İYİ Parti ve MHP geliyor.
Kanaatimce İYİ Parti, önceki seçimde ittifak adayı olarak desteklediği İstanbul, Ankara, Eskişehir, Adana gibi büyükşehirlerde yine CHP ile hareket edecek.
Ancak merkez ilçelerde ve bazı illerde bu desteğin karşılığını alacak.
Eskişehir’de örneğin büyükşehirde CHP adayını destekleyip Odunpazarı veya Tepebaşı ilçelerinden birinde İYİ Parti adayının desteklenmesini isteyecek.
Aynı durum İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirler için de geçerli olacak.

Hasılı…
Meral Akşener, kendi adaylarıyla tek başına seçime girmesi durumunda yaşanması muhtemel seçim hezimetini önceden gördüğünden durumu idare eden bir konuşma yaptı.
Yerel seçimde bir il bile kazanamayıp ağır yenilgi yaşayan İYİ Parti’de Akşener’in koltuğu, kurultayı yeni yapmış bile olsa sallanır. 
Genel başkanlığı sorgulanır…

Belki çok iddialı olacak ama…
Seçim sistemi nedeniyle İYİ Parti CHP, CHP de İYİ Parti ile ittifak yapmak zorunda.
Nebi Hatipoğlu’nun söylediği gibi İYİ Parti’nin Eskişehir büyükşehir belediyesi için AK Parti ve MHP ile ittifak yapması pek mümkün görünmüyor.

7 ayda köprünün altından daha çok su akar…
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de aday olup olmamaya daha tam karar vermemişken…
Başka partilerden de olsa aday adaylarının rol çalmaya çalışması kedi-ciğer ilişkisinde olduğu gibi biraz havada kalıyor.

Kalın sağlıcakla…
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
Esk.26 28 Ağustos 2023 22:15

Macasi yiyen tek başına seçime girsin herkes görsün kimin oyu ne kadar

0 0 Cevap Yaz
Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi