Eskişehir'in Cumhuriyeti

Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümünü kutladığımız 2 Eylül’ün üzerinden iki ay geçmeden, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyoruz...

29 Ekim 2023 10:58
A
a
Sütiş Eskişehir

Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümünü kutladığımız 2 Eylül’ün üzerinden iki ay geçmeden, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyoruz...

Bu yıl da Büyükşehir Belediyesi önderliğinde muhteşem bir Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine ev sahipliği yapacak Eskişehir.

Ne kadar şanslı olduğumuzun farkında mısınız?

Cumhuriyet, Eskişehir’deki pek çok etkinlikle bize 100. yılında varlığını iliklerimize kadar hissettirecek.

Hele hele gece Porsuk Çayı’nda gerçekleştirilen Fener Alayı ve havai fişek gösterileri artık “Eskişehir Cumhuriyeti”nin Türkiye’ye mal olan adeta imzası oldu.

29 Ekim gecesi; modern vizyonu ve çağdaş bakış açısıyla Eskişehir’e imzasını atan Yılmaz Büyükerşen’in halkı selamladığı Fener Alayı teknesinin Porsuk Çayı’nda tur atması, beklenen anlardan biri haline geldi.

Bozkırın ortasında yıldız gibi parlayan Cumhuriyet kenti Eskişehir, bir asır önce Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ağırladığında nüfusu 22 bin civarındaydı, bugün ise 900 bini aştı.

“Eskişehirliyim veya Eskişehir’de yaşıyorum” dediğinizde; modern, çağdaş yapı donatıları, tiyatroları, opera ve senfoni orkestraları, müzeleri ile uygar bir yaşam alanı gözlerde canlanıyorsa...

“Ne kadar şanslısınız, harika bir Cumhuriyet şehrinde yaşıyorsunuz" sözlerine mazhar oluyorsanız eğer...

Buna imkan sağlayan, bu toprakları bize yurt yapan, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet borcumuzu ifade ettikten sonra...

İzini silmeye çalışanlara inat Büyük Önder Atatürk’ün ruhunu kentte yaşatmak adına yoğun mesai harcayan ve halen buna devam eden milyonların “hocası” Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e de çok şey borçlu olduğumuzu düşünenlerdenim.

Gazi Mustafa Kemal Ata- türk ile Eskişehir’in Cumhuriyet şehri özelliğini diri tutan, en yaşanabilir kent haline getirmek için katkı sunan herkese borcumuzu, evimizin balkon ve pencerelerine Türk bayraklarını asarak ödeyebiliriz.

Asalım ki bağımsız Türkiye'nin bekçileri iyi bilinsin..

Asalım ki içimizdeki rejim düşmanlarına gözdağı olsun...

Asalım ki ülkeyi peşkeş çekmek isteyenlere fırsat vermeyeceğimiz duyulsun...

Asalım ki Cumhuriyet Türkiye'sinin Atatürk devrimlerine aşık bir milleti olduğu unutulmasın...

Asalım ki Büyük Önder'e selam olsun...

Asalım ki çocuklarımız da assın...

Asalım ki...

Cumhuriyet'e inanan herkesin bayramı kutlu olsun.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
Esesli Bilal 29 Ekim 2023 21:03

Çağdaşçılık gelişme heykelle, senfoni ile eğlenceye olmaz

2 1 Cevap Yaz
Mustafa esesli 29 Ekim 2023 12:03

Kaleminize nazar değmesin. Yüreğinize sağlık

1 2 Cevap Yaz
Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi