Eskişehir’de Cumhur İttifakı ve İYİ Parti’nin işi zor!

Eskişehir’de konu yerel seçimlere geldi mi işin rengi değişiyor.

18 Eylül 2023 08:06
A
a
Sütiş Eskişehir
Eskişehir’de konu yerel seçimlere geldi mi işin rengi değişiyor.
AK Parti ve MHP, hatta siyasette alternatif olma konusunda önemli ivme yakalayan ve yerel seçime kendi adaylarıyla gireceği konusunda irade ortaya koyan İYİ Parti için bile Eskişehir’de seçim kazanmak, önemli bir güç göstergesi haline geldi.
Ama işleri çok zor.
Sokağa çıkıp yoldan çevirdiğiniz herhangi bir kişiye dahi sorsanız bunun nedeninin Yılmaz Büyükerşen faktörü olduğunu söyler.
Lafı eğip bükmeye gerek yok.
Ülke genelinde kırılması zor bir rekora imza atan AK Parti lideri Recep Tayyip Erdoğan nasıl her seçimi kazanma konusunda kıvrak zekasıyla bir başarı ortaya koyuyorsa, Büyükerşen de Eskişehir yerel seçimlerinde bu konuda mahir.
Odunpazarı’nda Kazım Kurt, Tepebaşı’nda da Ahmet Ataç, bulundukları konumu koruyor, art arda seçimler kazanıyorlarsa bunun bir sebebi olmalı.
Hizmet üretmeyen, vatandaşa siyaset odaklı yaklaşan bir anlayışın Eskişehir’de seçimi kazanma şansı var mı? Sorarım size.
Üstelik geçen seçimde ittifak olmasına karşın İYİ Parti Odunpazarı ilçesinde belediye başkan adayı çıkarmıştı hatırlayın. Buna rağmen Kazım Kurt, zaferini ilan etmeyi başarmıştı.
Diyeceğim o ki…
Hiçbir başarı tesadüf değildir.
Vatandaşın “namusu” olarak gördüğü oyunu almak kolay iş değildir.
Es Group bünyesindeki ES TV kanalımız, Anadolu, Sonhaber ve Yenigün gazetelerimiz ile aynı adı taşıyan internet haber sitelerimiz ve sosyal medya hesaplarımızdan her gün bir mahalleden vatandaş röportajları yayınlıyoruz.
ES TV Mahallenizde” adlı bu sokak röportajlarında vatandaşların belediye çalışmaları konusunda memnuniyetini soran muhabir arkadaşımız Sümeyra Balcı ve kameramanımız Caner Aksu, her gün mahallelerde nabız tutuyor.
Eskişehir’de yaklaşık 3-4 aydır sürdürdüğümüz bu röportaj dizilerinde vatandaşın memnuniyetini de ölçme imkanımız oluyor.
Yani tahmine değil rastgele ölçekleme metoduna dayalı veriler ışığında bir analiz yaptığımızda dahi, bu yazıya başlık olan “Eskişehir’de Cumhur İttifakı ve İYİ Parti’nin işi zor” cümlesi ortaya çıkıyor.
Genel seçimlerden farklı olarak adayların ön plana geçtiği yerel seçimlerde rakamlara baktığınızda dahi Cumhur İttifakı ile İYİ Parti’nin, ne büyükşehirde ne Odunpazarı’nda ne de Tepebaşı ilçesinde seçimi kazanma şansı yüksek görünüyor.
Makarayı geri sarıp 2019 Mart’ına yani önceki yerel seçimlerin sonuçlarına bir bakalım.
Bildiğiniz gibi AK Parti ve MHP seçimlere birlikte girmişti. Yani AK Parti’nin oyu, MHP ile birlikte aldığı oydu.
CHP de Odunpazarı hariç büyükşehir ve diğer ilçelerde İYİ Parti ile ittifak yapmıştı.
Büyükşehir seçiminde Yılmaz Büyükerşen, Cumhur İttifakı’nın adayı Burhan Sakallı’ya yaklaşık 40 bin oy fark attı.
Tepebaşı’nda Ahmet Ataç da Cumhur İttifakı’nın adayı Hasan Tuç’a yaklaşık 34 bin oy fark attı.
Ya Odunpazarı?
Burada İYİ Parti aday çıkarmasına karşın CHP’nin adayı Kazım Kurt, Cumhur İttifakı’nın yani AK Parti ve MHP’nin adayı Volkan Doğan’a 7 bin fark attı.
İYİ Parti’nin adayı Salih Karabacak ise 9 bin oyda kaldı.
Bu seçimlerde İYİ Parti aday çıkarırsa Eskişehir’in üçlü sac ayağı Büyükerşen, Kurt ve Ataç’ın seçimi kaybedebileceği konusunda görüş beyan edenler, siyasi analiz yapanlar var.
Ya da böyle bir algı yaratıp İYİ Parti’nin pazarlık gücünü artırmak isteyenler…
AK Parti ve MHP’nin “Sanki Türkiye’de bir ekonomik kriz yaşanmıyormuş, aday odaklı olduğundan bunun yerel seçime hiçbir etkisi olmayacakmışçasına” tutum sergileyenler…
Buraya not düşmekte fayda var.
“Eskişehir koalisyonu”nu Kazım Kurt ve Ahmet Ataç’la kurup Eskişehirlinin oyunu alan, AK Parti’nin tüm siyasi hesaplarını Eskişehir’de aday olup olmayacağına göre planladığı Yılmaz Büyükerşen, henüz manevra yapmadı.
Beklemede.
Şunu da iyi bilmek gerekir.
Ne Odunpazarı Belediyesi Kazım Kurt’suz ne de Tepebaşı Belediyesi Ahmet Ataç’sız kazanılır.
Kazım Kurt ve Ahmet Ataç’ın denklem dışı kaldığı ya da birinin seçime girmediği bir durumda “Eskişehir koalisyonu”nun başarısına gölge düşer.
Bu yazı da seçime 6 ay kala bendenizin kayıtlara düştüğü bir siyasal öngörü olsun.
Köprünün altından akan sulara göre öngörülerimiz tabii ki değişir.
Ancak şu da bir gerçek ki…
Eskişehir, halen Eskişehirlinin nabzını iyi okuyanların yönettiği bir kent.
Bunu yabana atmamak gerekir.
Bilmem anlatabildim mi?
 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
yaşar 18 Eylül 2023 10:10

aç tavuk kendini buğday ambarında sanarmış.

0 0 Cevap Yaz
Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi