Büyükerşen’in adaylığı tartışılır mı?

Yaşam öyküsü, mücadele, inanç, başarı ve yapılamayanı yapmakla dolu Yılmaz Büyükerşen’in yeniden büyükşehir belediye başkan adayı olup olmayacağı konuşulmaya başlandı.

15 Eylül 2023 08:13
A
a
Sütiş Eskişehir
Yaşam öyküsü, mücadele, inanç, başarı ve yapılamayanı yapmakla dolu Yılmaz Büyükerşen’in yeniden büyükşehir belediye başkan adayı olup olmayacağı konuşulmaya başlandı.
Adı Eskişehir ile özdeş, Türkiye genelinde yapılan anketlerde bilinirliliği ilk sıralarda yer alan Büyükerşen’in internetten özgeçmişine merak edip baktığınızda neler görüyorsunuz neler.
Hepsi bir yana ülkenin eğitimde adeta kaderini değiştiren Açıköğretim’in kurucusu olmak başlı başına bir başarı hikayesidir.
24 yılı aşkın bir süredir adeta imzasını attığı kentte hayata geçirdiği şehircilik projeleriyle pek çok ödüle de layık görüldü.
Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Yaşanabilir Topluluklar Ödülleri’nde 3’üncülük elde ederken, pek çok kez Eskişehir, en güvenilir ve yaşanabilir kentler sıralamasında ilk 5’te yer almayı başardı.
Tüm bunlar bir tesadüf veya amiyane tabirle birilerinin torpiliyle olmuyor.
Burada Yılmaz Büyükerşen güzellemesi yapacak değiliz ancak bir liderin özelliklerini bilmeden, onu tanımadan, etki alanını ve kentteki önemini bilmeden yapılan yorumlar ve öngörüler havada kalıyor.
İlk göreve geldiği 1999 yılında DSP’den seçilen Büyükerşen, önce kenti ikiye bölen ve lağım kokan Porsuk Çayı’nı ıslah ederek işe başladı. Bildiğiniz gibi bugün Porsuk’ta balık tutuluyor.
Sonra pek çok kent içi donatı, tramvay, yeni bulvarlar, tiyatrolar, senfoni orkestrası, parklar ve bahçeler derken Eskişehir, çokça dillendirilen Anadolu’da bir vaha haline geldi.
Milletvekilliğinden bakanlığa pek çok teklifi geri çeviren, 2014 yılında neredeyse kesin gözüyle bakılan Cumhurbaşkanlığı adaylığı için bir kere bile öne atılmayan, Eskişehir’e kazandırdıklarıyla mutlu olduğunu sürekli dile getiren, “Ancak Eskişehirliler isterse aday olurum” diyecek kadar da mütevazi bir Büyükerşen, pek tabii ki bazı konularda söz sahibi olacaktır, bilmem yanılıyor muyum?
DSP’nin oyunun yüzde 2’lere düştüğü bir zamanda seçimleri yüzde 50’lerle kazanan, daha sonra geçtiği CHP’nin ülke genelindeki oyunun neredeyse iki katı oy alabilen Büyükerşen, siyaset değil hizmet odaklı çabalarının karşılığını elde etti her zaman.
Gazeteci Fatih Altaylı, “CHP içinde Yılmaz Büyükerşen'in adaylığına ileri yaşını gerekçe gösterip sıcak bakmayanlar var. Ekrem İmamoğlu’nu da aday göstermek istemiyorlar” ifadesini kullandı. 
Bunu mevcut yönetim, yani Kılıçdaroğlu’nun yönetimi için söylüyor tabii ki.
Peki ne oldu?
Altaylı’nın söz konusu iddiaları ortaya attığı gün Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nun adaylığını açıkladı.
Yani söylediğinin bir karşılığı olmadığı ortaya çıktı.
Şuraya not düşmekte fayda var.
Beş dönem üst üste seçim kazınmış bir Büyükerşen, aday gösterilmez, aday olur.
Yani eğer Büyükerşen, aday olmak isterse ki henüz karar vermediğini söylüyor…
Aday olur.
Hatta bir adım daha ileri gederek söyleyeyim. İYİ Parti ile belediye başkanlığı ve meclis üyeliği pazarlığını da Büyükerşen yapar.
Başkası değil.
Benden söylemesi.
Kalın sağlıcakla.
 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
M.Alia Özel 15 Eylül 2023 21:29

1999 tarihinde "Porsuk Çayının teizlenmesinde" ifadesinde sayın büyük erşenin fazla bir katkıları olmamıştır.Şanslıymış hazır buldu alt yapı bitmek üzereydi

0 0 Cevap Yaz
Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi