AK Parti'nin şansı

AK Parti Eskişehir'de belediye başkan adaylarını belirleme konusunda hummalı bir çalışma içinde. Başta Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP’nin genel başkanı Devlet Bahçeli de Eskişehir’i kazanmayı çok istiyor.

22 Eylül 2023 09:11
A
a
Sütiş Eskişehir
AK Parti Eskişehir'de belediye başkan adaylarını belirleme konusunda hummalı bir çalışma içinde.
Başta Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP’nin genel başkanı Devlet Bahçeli de Eskişehir’i kazanmayı çok istiyor.
MHP’nin Eskişehir büyükşehir ve merkez ilçelerde aday çıkarmayacağı kesin gibi görünüyor.
Kırsal ilçelerde sadece Çifteler ilçesini yöneten bir MHP, bu seçimde bir başka ilçe daha isteyebilir AK Parti’den.Hatırlarsınız CHP, Çifteler ilçesini sadece 8 oyla MHP’ye kaybetmişti.
İkinci ilçe neresi olur henüz net değil.
Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, yerel seçimlerde iddialı oldukları yerlerde aday çıkaracaklarını Eskişehir’de düzenlediği basın toplantısında açıkladı.
Destici, memleketi Günyüzü ilçesinde 2019 yılında 106 oyla AK Parti’ye kaybettiği seçimi bu defa kazanmak istiyor.
Günyüzü’nde BBP’nin şansı yüksek.
CHP de kırsal ilçelerde mevcut, Alpu, Han, Mahmudiye ve Seyitgazi’de mevcudu koruyup özellikle kıl payı seçimi kaybettiği İnönü ve Çifteler’de kazanmak için çalışmalara bu ilçelerde hız verdi.
Tabii ki asıl dananın kuyruğu büyükşehir ile Odunpazarı ve Tepebaşı ilçelerinde kopuyor.
Büyükşehirde Yılmaz Büyükerşen’in kararı netleşene kadar, ne AK Parti’de ne MHP ne de İYİ Parti’de kimseye doğru düzgün uyku yok.
Tüm partiler gardını ona göre alacak.
Ancak burada CHP açısından önemli bir handikap il kongrelerini bu ayın sonunda, büyük kurultayını da kasım başında yapacak olması.
Afyonkarahisar, İzmir ve Konya’daki CHP il başkanlığı seçimlerinde yaşanan hiç de hoş olmayan olaylar, zaten seçim yenilgisiyle siyasete mesafeli duran vatandaşın gözünde olumsuz bir tablo yaratıyor.
CHP’nin başına 2010 yılında gelip, pek çok seçim kaybeden Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlıktaki ısrarı, partili olmasa da CHP’den başka partiye oy vermeye eli gitmemiş vatandaşı sandığa gidip gitmemeyi sorgulatıyor.
Delege üstünlüğüne sahip Kılıçdaroğlu’nun, bir diğer aday Özgür Özel’e karşı büyük kurultayda ipi göğüslemesi -buraya not düşmek için yazıyorum- sempatizanlarının CHP’ye olan inancını sarsacaktır.
Neyse konumuza dönersek eğer…AK Parti’nin Eskişehir’deki şansı ne?
İlki Eskişehir’i tanımak, teşkilatın yapısını tartmak için gayret gösteren milletvekilleri Fatih Dönmez ve Ayşen Gürcan’ın aday belirleme konusunda AK Parti’nin en deneyimli il başkanı Süleyman Reyhan ile çalışıyor olması.
AK Parti’nin bir başka şansı, il ve ilçe başkanlığı yapmış, belediye başkanlığı konusunda önemli bir potansiyel taşıyan, sevilen ve sahada karşılığı olan Dündar Ünlü ve Hasan Tuç gibi isimlerin her şeye rağmen partiye küsmeden sahip çıkması.
Burada Dündar Ünlü’ye bir parantez açmakta fayda var.
Dündar Ünlü, 2002 yılında Muttalip kurucu belde başkanı olarak siyasete  başladığıAK Parti’de, merkez il genel meclis üyesi, Tepebaşı il genel meclis üyesi olarak seçildi.
Meclis üyeliği boyunca plan-bütçe komisyonu başkanlığı yaptı. İl genel meclisinde denetim komisyonu başkanlığı, il encümen üyeliği ve meclis 1. Başkan vekilliği yapan Ünlü, köylere hizmet götürme birliğinde de yer aldı.
Köy yolları yapımı, tamir ve bakımı başta olmak üzere köylere pek çok hizmetin götürülmesinde öncü rol oynadı.
2013 yılında AK Parti Eskişehir Tepebaşı İlçe Başkanı olarak atananmali müşavir Dündar Ünlü, 2014 yılında ise AK Parti Eskişehir İl Başkanlığı görevine getirildi.
İl başkanlığını 4 yıl yaptı, 2018 yılında 4. sıradan milletvekili adayı gösterildi. 3 milletvekili çıkaran AK Parti’den vekil olamadı.
Bugüne kadar AK Parti’den kopmayıp küsmese de iç içe bir tavır da sergilemedi.
Uzlaşmacı ve yapıcı özelliğiyle her siyasi düşünceden vatandaşın rahatlıkla iletişim kurabildiği Dündar Ünlü, bu özelliğiyle bile belediye başkanlığı için önemli bir potansiyel aday.
Bana göre AK Parti’nin favori adaylarından biri.
AK Parti’nin şanslarından biri de ekim ayının başında büyük kongreyi yapıp yine ekim ayının sonunda büyükşehir belediye başkan adaylarını açıklayacak olması.
CHP büyük kurultaya giderken kavga-gürültü il başkanlıklarının kongrelerini tamamlayıp gergin bir atmosfer yaşarken AK Parti büyükşehir adaylarını belirlemiş ve sahaya çıkmış olacak.
Üstelik büyükşehir adaylarının uyumlu çalışabileceği merkez ilçe belediye başkan adaylarını tercih etmeleri konusunda bir şans da sunacak.
Hasılı…
AK Parti bu defa işi sıkı tutuyor.
Eğer memur, işçi ve emekli gibi dar ve sabit gelirlilere ocak ayında iyi bir zam verir, her seçim öncesi olduğu gibi vatandaşın gözünü boyamayı başarırsa…
İYİ Parti ve CHP işbirliğikonusunda ayak sürümeyi sürdürürse…
CHP bu dağınıklıktan kısa sürede çıkamazsa…
Bu yerel seçim AK Parti’nin pek çok ilde zaferiyle sonuçlanabilir…
Benden söylemesi…
 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi