Kütahyalı Merhum Sanatçısı Ahmet Yakupoğlu’Nun Doğduğu Ev Restore Ettirilerek Müzeye Dönüştürüldü

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Kütahyalı Merhum Sanatçısı Ahmet Yakupoğlu’Nun Doğduğu Ev Restore Ettirilerek Müzeye Dönüştürüldü
A
a

Kütahyalı Merhum Sanatçısı Ahmet Yakupoğlu’Nun Doğduğu Ev Restore Ettirilerek Müzeye Dönüştürüldü

Sütiş Eskişehir
Kütahyalı merhum ressam, neyzen, tezhip ve minyatür sanatçısı Ahmet Yakupoğlu’nun doğduğu evi restore ettirilerek müzeye dönüştürüldü.
Saray Mahallesinde Dumlupınar Üniversitesi tarafından restore ettirilen iki katlı tarihi ev Ahmet Yakupoğlu müzesine dönüştürüldü ve yapı halkın hizmetine sunuldu.
Açılış törenine Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, öğretim görevlileri, Yakupoğlu’nun öğrencileri ve yakınları katıldı.
Rektör Kızıltoprak, Ahmet Yakupoğlu’nun Kütahya için büyük bir değer olduğunu dile getirdi.
Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Ben bu şehri merhum iki Ahmet’in şehri olarak tanımlıyorum. Birisi Ressam Ahmet Yakupoğlu, diğeri de Hisarlı Ahmet. Bu iki Ahmet, gerçekten bu şehrin dün, bugün ve yarın unutulmayacak hazineleri. İnşallah daha nice Ahmetler çıkar ama Ahmetler kolay çıkmıyor. Ona layık olmaya, gelecek nesillere doğru aktarmaya çalışarak biz de elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz. Ben, bu şehrin belediye başkanı olmanın onurunun ne kadar yüksek olduğunu özellikle şehrimin ve ülkemin dışına çıktığımda daha rahat anlıyorum. Ahmet Yakupoğlu’ndan bahsedildiği zaman herkes o şehrin belediye başkanı olmamız nedeniyle ayrı bir ihtimam gösteriyor” dedi.
Başkan Işık, Rektör KıIzıltoprak ve açılışa katılanlar içinde Yakupoğlu’nun eserlerinin de bulunduğu Müzeyi gezdi.
Kütahyalı merhum ressam, neyzen, tezhip ve minyatür sanatçısı Ahmet Yakupoğlu, 2 Ekim 2016 günü 96 yaşında vefat etmişti.
Kaynak : Kütahya Yerel Haberler - İHA
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi