Kütahya Ve Hatay’In Kadınlarından ’Gastroseramik’ Projesi

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Kütahya Ve Hatay’In Kadınlarından ’Gastroseramik’ Projesi
A
a

Kütahya Ve Hatay'ın Kadınlarından Gastroseramik Projesi

Sütiş Eskişehir
Kütahya’nın seramik ürünleri ile Hatay’ın yöresel lezzetlerinin tanıtıldığı ’Gastroseramik’ buluşması gerçekleştirildi.
Kütahya’da bulunan Frigg Kadınları Üretim ve İşletme Kooperatifi ile Hatay’da bulunan Defne Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi işbirliği ile gerçekleşen proje kapsamında, Kütahyalı kadınların yaptığı seramik eşyalar ile Hataylı kadınların yaptığı yöresel ürünler Kütahya Belediyesi Kültür Sanat Akademisi Konağı’nda tanıtıldı.
Gastroseramik projesi için Defne Kadın Kooperatifi ile 6 Şubat depreminden önce çalışmalara başladıklarını söyleyen Frigg Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Seçil Kantar, "Kütahya UNESCO şehirler ağına ilk seçilen şehir, Hatay’da yemekleri ile gastro şehri olarak seçildi. Bizim seramiklerimizi ve onların yemeklerini birleştirmek ve tamamen o kültüre yönelik bir koleksiyon ortaya çıkarmak istedik" dedi.
40 parçayı aşan büyük bir koleksiyon oluşturduklarını dile getiren Kantar, "Burada tamamen Hatay’ın yemeklerine yönelik, Hatay’ın kültüründen hareketle bir koleksiyon ortaya çıkardık ve depreme yönelik de sanatsal eserler ortaya çıkmış oldu. Eğer destek görebilirsek bu eserleri tüm şehirlerde sergilemeye devam etmek isteriz" diye konuştu.
Deprem sürecinde ilk desteğin Kütahya’dan geldiğini belirten Defne Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Nesrin Deli, "Projenin temel amacı kendi kültürümüzü seramikle birleştirip Frigg Kadın Kooperatifi ile beraber bu projemizi daha ileriye taşıyabilmek" ifadelerini kullandı.
Kaynak : Kütahya Yerel Haberler - İHA
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi