Kütahya’Da Toprak Ve Su Analiz Laboratuvarı Faaliyete Geçti

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Kütahya’Da Toprak Ve Su Analiz Laboratuvarı Faaliyete Geçti
A
a

Kütahya'da Toprak Ve Su Analiz Laboratuvarı Faaliyete Geçti

Sütiş Eskişehir
Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde açılan toprak ve su analiz laboratuvarı Tarım ve Orman Bakanlığından yetki alarak analiz yapmak üzere hizmete başladı.
İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emre Yeniay, yaptığı açıklamada "Laboratuvarda, makro elementlerin belirlendiği Toprak Verimlilik Analizi yapılmaktadır. Toprak verimliliğini belirleyebilmek için; toprakta pH (Toprak reaksiyonu) ölçümü, tuz ölçümü, kireç ölçümü, organik madde ölçümü, fosfor ölçümü, potasyum ölçümü ve saturasyon (bünye) analizi gibi ölçümler yapılacaktır. Bu ölçümler sonucunda, toprakta mevcut bitki besin elementleri tespit edilip yetiştirilecek bitki çeşidine göre toprağın ihtiyaç duyduğu gübrenin cins ve miktarı belirlenerek çiftçilerimize gübre tavsiyesinde bulunulacaktır. Su analiz laboratuvarında ise sulama suyu uygunluğuna ve sınıfına bakılarak ( pH, EC, Ca, Ca+Mg, Na, K, Cl, CO3, HCO3, SO4) analizleri yapılmaktadır" dedi.
Yeniay, bilinçsiz gübre kullanımının hem ülke ekonomisine büyük zarar verdiğini hem de tarımda girdi maliyetini artırdığını belirten Yeniay, aynı zamanda toprağın çoraklaşmasına ve verim gücünün düşmesine neden olduğunu dile getirdi. Tüm il müdürlükleri için toprak analizi 600 TL, su analizi 823 TL olarak belirlendi.
Kaynak : Kütahya Yerel Haberler - İHA
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi