Kütahya’Da Kemik Yaşını Belirleyen Yapay Zeka Karar Destek Sistemi Geliştirildi

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Kütahya’Da Kemik Yaşını Belirleyen Yapay Zeka Karar Destek Sistemi Geliştirildi
A
a

Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Ali Gedik (Ortada) Ve Ekibi, Sol El Röntgenlerinden Kişinin Kemik Yaşını Belirleyebilen Bir Yapay Zekâ Karar Destek Sistemi Geliştirdi.

Sütiş Eskişehir
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Tıp Fakültesi, Radyoloji Anabilim Dalından (AD) Dr. Öğretim üyesi Mehmet Ali Gedik ve ekibi, sol el röntgenlerinden kişinin kemik yaşını belirleyebilen bir yapay zekâ karar destek sistemi geliştirdi.
Geleneksel yöntemlerle kemik yaşı, kişilerin sol el röntgenleri çekilerek kemik yaşı atlasındaki standart görüntüler ile karşılaştırılması suretiyle radyolog hekimler tarafından tespit ediliyor. Geliştirilen yapay zeka karar destek sisteminin, kemik yaşı atlasına ihtiyaç duymadan, kendi algoritmaları ile kemik yaşını otomatik olarak belirlediği ifade edildi.
Çocuklarda üç buçuk ay, yetişkinlerde ise iki yıl hata payı ile yaklaşık yüzde 96 doğruluk oranında kemik yaşı tespiti yapabilen bu sistem, Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin hastane bilgi yönetim sistemine entegre edildiği ve bir yıl süreyle hastane hekimleri tarafından kullanılabileceği kaydedildi.
Kaynak : Kütahya Yerel Haberler - İHA
Şahin Erden Kuyumculuk
15 Temmuz 2024
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi