Kütahya Çinisi Bu Projeyle Dünyaya Açılacak

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Kütahya Çinisi Bu Projeyle Dünyaya Açılacak
A
a

Kütahya Çinisi Bu Projeyle Dünyaya Açılacak

Sütiş Eskişehir
Kütahya çinisinin daha da tanınır hale getirilmesi için başlatılan projenin ilk adımı atıldı. Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile birlikte Kütahya’daki çini sektörünün dünyaya açılmasını sağlayacak projeyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Başkan Işık, “4 milyon Euro tutarındaki tamamen hibe niteliğindeki bu projeyi şehrimize kazandırmanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
Kütahya Belediyesinin yararlanıcısı olduğu ve Avrupa Birliği fonlu IPA II Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında yürütülen ’Kütahya’da Dijitalleşme ve Ekosisteminin Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın davetlisi olarak Kütahya’da bulunan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Kütahya’daki çini sanatı ve zanaatıyla ilgili temaslarda bulundu.
Projenin hem sektörün hem de kentin ilerlemesine ve gelişimine katkı sağlayacağına inandığını söyleyen Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, "Bu projenin amacı, Kütahya’da çini ürünleri açısından tasarımın, üretimin ve aynı zamanda marka algısının geliştirilmesini sağlamak. Bu, hem dijitalleşme yoluyla hem de oluşturuculuğun desteklenmesi yoluyla gerçekleştirilecek. Bunun neticesinde de sektörün gelişimine katkıda bulunulmasını amaçlıyoruz. Üretim geliştiği zaman burada istihdamın ve gelirin artmasına da katkı sağlayacak. O sebepten dolayı bu Kütahya için önemli bir proje ama bizler için de önemli bir proje. Çünkü Avrupa Birliği’nin değer zincirine katkı sağlayacak. Biz aynı değerler zincirini paylaşıyoruz" ifadelerini kullandı.
Kaynak : Kütahya Yerel Haberler - İHA
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi