Gedizli Köylüler Ata Tohumu Özlemi Çekiyor

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Gedizli Köylüler Ata Tohumu Özlemi Çekiyor
A
a

Gedizli Köylüler Ata Tohumu Özlemi Çekiyor

Sütiş Eskişehir
Kütahya’nın Gediz ilçesine bağlı Yeşilçay Köyünde kış hazırlıkları tam gaz devam ediyor.
Yeşilçay köylüleri kendi emekleriyle yetiştirdikleri gıda ürünlerini konserve yaparak kurutarak kış aylarına hazırlıyorlar.
Gediz’in Yeşilçay köyünde kışlık hazırlıkları yapılıyor. Son tarla mahsullerinden elde edilen ürünlerden verim alamayan vatandaşlar kışa hazırlık için pazara inmek zorunda kaldı. Her geçen yıl toprağın düşük verimli olmasının nedenini öncelikle tohuma bağlayan vatandaşlar gübre, ilaçlama ve iklim değişikliğinin bunlara sebep olduğunu belirtiyorlar.
Köylüler ekonomik şartların zorluğundan, vahşi hayvanların artışı ile verdiği ziyandan yakınırken aynı zamanda ata tohumunun özlemini de dile getiriyorlar.
Gediz ilçesine bağlı Yeşilçay köyünde yaşayan vatandaşlar tarlada son hasatlarına başladı.
Vatandaşlar yaz boyu yetiştirdiği tarla mahsullerini kaldırıyor. Köylüler güveri diye adlandırdıkları sebzelerden taze fasulye, bamya, patlıcan, mısır, domates, salatalık benzeri ürünleri son kez topluyorlar. Göç veren köylerde yaşamaya devam eden emekçi vatandaşlar yıl boyu ürettikleri gıdaların yetmediğini, market ve pazar alışverişi yapmaları gerektiğini ifade ediyor.
Kaynak : Kütahya Yerel Haberler - İHA
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat