Gediz Myo’Da “Kutadgu Bilig” Başlıklı Konferans

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Gediz Myo’Da “Kutadgu Bilig” Başlıklı Konferans
A
a

Gediz Myo’Da “Kutadgu Bilig” Başlıklı Konferans

Sütiş Eskişehir
Gediz Meslek Yüksekokulu tarafından Kütahya il merkezindeki Aysel-Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi’nde “Kutadgu Bilig” başlıklı konferans düzenlendi.
Aysel-Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi’nde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen “Oku/Yorum Yazı/Yorum” isimli proje çerçevesinde düzenlenen etkinlikte Gediz MYO’da görev yapan öğretim üyesi Doç. Dr. Hakan Değirmenci Kutadgu Bilig Okumaları etkinliğine konuşmacı olarak katıldı.
Okul Müdürü Ahmet İren’in açılış konuşmasını yaptığı panelde, önce Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri Alperen Ünlü, Hüseyin Yaşar, Fatma Çakır; Nafi Güral Fen Lisesi öğrencileri Büşra Yıldız, Hidanur Çaycı, Ayşe İrem Aydın ve Tavşanlı Fen Lisesi öğrencileri Elifnaz Yılmaz, Ömer Tuğşad Akbaş ve Süeda Emine Soylu bildirilerini sundular.
Sunumların ardından bir konuşma yapan Doç. Dr. Hakan Değirmenci, Kutadgu Bilig ve eserin yazarı Yusuf Has Hacib’in tarih sahnesine çıktıkları toprakları anlatarak eserin Türk tarihi, kültür ve irfanı açısından önemine değindi. Eserin ortaya çıktığı Balasagun, Kaşgar ve Horasan bölgesini her Türk vatandaşının gidip görmesi gerektiğinin altını çizen Değirmenci, “Tarihi, Türklerin yaşadığı coğrafyayı gezerek anlamak lazım. Çünkü o bölgeler bizim gönül coğrafyamızdır. Nasıl okumaya kendi yazarlarımızdan başlamamız gerekiyorsa gezmeyi de oralardan başlamak gerekiyor" dedi.
Etkinliğin sonunda panelist öğrencilere ve Doç. Dr. Hakan Değirmenci’ye okul müdürü tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.
Kaynak : Kütahya Yerel Haberler - İHA
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi