Ahmet Ataç 15 02 2024

Emet’Te “Heyman” Geleneği 8 Asırdır Devam Ettiriliyor

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Emet’Te “Heyman” Geleneği 8 Asırdır Devam Ettiriliyor
A
a

Emet’Te “Heyman” Geleneği 8 Asırdır Devam Ettiriliyor

Sütiş Eskişehir
Kütahya’nın Emet ilçesinde Ramazan ayının en güzel geleneklerinden birisi olan “Heyman” etkinliği 8 asırdır sürdürülüyor.
“Heyman” etkinliği çerçevesinde Ramazan ayının 15. günü ev ve işyerlerini ellerinde poşetlerle dolaşan çocuklar yöresel Heyman manisi ile bahşişlerini alıyorlar.
Emet Gültendayıoğlu Anaokulu öğrencileri öğretmenleri ile birlikte Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan’a Heyman ziyareti gerçekleştirdi. Heyman manisini okuyan çocuklara Başkan Doğan çeşitli hediyeler verdi.
İlçede Hayme Ana zamanından beri yaşatıldığı bilinen geleneğe halk arasında “Heyman” denildiğini belirten Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan,” Hayma Ana döneminden beri süregelen bir gelenek ilçemizde yaklaşık 8 asırdır devam ediyor. Emet Belediyesi olarak örf ve adetlerimizi korumak, onları unutturmamak için elimizden gelen gayreti göstermenin çabası içerisindeyiz. Bizlere düşen birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde bu gelenekleri yaşatmak olacaktır. İçten ve dıştan ülkemize saldırıların olduğu bu günlerde örf ve adetlerimizden taviz vermeden birlik ve beraberlik içinde olacağız. Bizler Heyman’ı yaşatmak için örf ve adetlerimizi unutturmamak adına mücadelemize devam edeceğiz. Bu vesile ile herkese hayırlı Ramazanlar diliyorum’’ dedi.
Kaynak : Kütahya Yerel Haberler - İHA
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi