alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir'de gökyüzü kararmasın

Videoyu Aç Eskişehir'de gökyüzü kararmasın
A
a

CHP Odunpazarı İlçe Kadın Kolları, Alpu Ovası’nda kurulması planlanan kömürlü termik santral ile ilgili basın açıklaması yaparak projenin iptal edilmesini istedi.  Maskeli katılımcılar ‘Sev Kardeşim’ şarkısı eşliğinde siyah balonları gökyüzüne bıraktı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk reklam
CHP Odunpazarı İlçe Kadın Kolları, Alpu’da kurulması planlanan kömürlü termik santralle ilgili santralin kurulacağı bölgede basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP İl Başkanı Rabia Akman, başta olmak üzere çok sayıda kişi maske ve siyah balonlarla katıldı. Açıklamayı yapan CHP Odunpazarı İlçe Kadın Kolları Başkanı Sibel Yeşildal,  “Kurulmak istenen Kömürlü Termik Santral ihalesi bugüne kadar 5 kez ertelendi. Bizler davanın ertelenmesini değil, iptal edilmesini istiyoruz" dedi. Bu projenin gerçekleşmesi halinde kömürlü termik santralin toprak, su ve hava kirliliğine sebep olacağına, telafisi imkansız ve geri dönüşü olmayan büyük maddi ve manevi zararlar oluşturacağına dikkat çeken Yeşildal, yakın geçmişte Eskişehir'e örnek gösterilen Çan Termik Santralindeki patlamayı hatırlatarak vatandaşları bir kez daha projeyi gözden geçirmeye davet etti. Santralin 35 yıl işletmede kalırsa yol açacağı hava kirliliği sebebiyle 3 bin 200 kişinin ölümüne neden olacağını söyleyen Yeşildal, “Yılda ortaya çıkaracağı 2 milyon ton kül ve 10 bin ton kükürtle tarım alanlarını, yani gıdalarımızı zehirleyecek. Yılda 2 bin olimpik havuza eşdeğer su kullanarak su kaynaklarımız üzerinde baskı oluşturacak. Anayasamızın 56’ncı maddesi uyarınca herkes için garanti altına alınan sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı insanlarımızın elinden alınacak” diye konuştu. 

BAŞKA SEBEPLER Mİ VAR?

“Dünya’da yüksek karbon salınımlı enerji üretimi azalmaktayken Türkiye'de buna karşın artış görülüyor. Bir yılda Eskişehir'de trafiğe kayıtlı tüm araçların açığa çıkardığı karbon emisyonunun 6 katına sebep olacak santral, yaratacağı hava kirliliğinin yanı sıra iklim ülkemizi zora sokacak” ifadelerini kullanan Yeşildal, termik santrale karşı verdiği mücadele ve Eskişehir'in çevre korumasına yaptığı katkılardan ötürü Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'e, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’a, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç'a teşekkür etti. Yeşildal sözlerini şöyle noktaladı: “Alternatif olarak yenilenebilir, çevre dostu enerji tesisleri kurmak yerine, kömürlü termik santralde ısrar edilmesinin altında yatan başka sebepler mi vardır doğrusu merak ediyoruz. Alpu Ovamıza büyük zarar verecek bu santrali yaptırmamak için tüm Eskişehirlilerle tek yürek olup her türlü mücadeleyi sonuna kadar vereceğiz.”  Açıklama siyah balonların gökyüzüne bırakılmasıyla son buldu.
 
Kaynak : HİLAL KÖVER
Arıman masaustu reklami
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat