alexa
Fast Express tepe banner kampanya

"Seçimlere gölge düşürür"

Videoyu Aç "Seçimlere gölge düşürür"
A
a

CHP Eskişehir Milletvekili Utku  Çakırözer'den Seyitgazi’de dondurulan seçmen kayıtları için açıklama yaptı, "Seçme hakkının elimizden alınması seçimlere gölge düşürür" uyarısında bulundu

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Seyitgazi’de kayıtları dondurulan seçmenler konusunda CHP’nin yaptığı itirazları değerlendirecek Eskişehir İl Seçim Kurulu’nun, Seyitgazi ilçe Seçim Kurulu’nun Başkanı ve  tek hakim üyesinin muhalefet şerhini dikkate alacağına inandığını belirtti. Çakırözer, “Yurttaşlarımızın yıllardır oy kullandıkları yerde bu kez oy kullandırılmayacak olması halinde seçime gölge düşecektir, meşruiyeti tartışılacaktır” dedi.
CHP’li Çakırözer 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerde Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde İlçe Seçim Kurulu tarafından alınan karar gereği ilçede yaşayan bazı yurttaşların kayıtlarının dondurulmasına tepki gösterdi. 
Seyitgazi’de İlçe Seçim Kurulu tarafından kayıtları dondurulan seçmenlerle  ilgili CHP’nin yaptığı itirazlara ilişkin değerlendirme yapan Çakırözer şunları söyledi:
“İl ve ilçe yöneticilerimizin yaptığı incelemeler sonrasında özellikle Seyitgazi ilçemiz ve bazı mahallelerinde yıllardır orada ikamet ettiği ve oy kullandığı halde bazı yurttaşlarımızın seçmen kayıtlarının silindiği ortaya çıktı. Geçmişte aynı yerde oy kullanan yurttaşlarımızın seçmen kayıtlarının donduruluyor olması kabul edilemez. Bu tür kararlar seçimlere, seçimlerin meşruiyetine gölge düşürür. CHP Seyitgazi İlçemiz itirazda bulundu. İlçe seçim kurulu reddetti. Ancak bu red kararına baktığımızda ilginç bir durum var karşımızda. Kurulun Başkanlığını da yürüten tek hakim üye karara muhalif. Memur konumundaki üyeler ile iktidar partileri temsilcilerinin çokluğuyla çıkıyor bu karar. Hukukçu Başkan şerh koymuş. Özünde demiş ki 'Söz konusu insanların bir önceki seçimde nerede oy kullandığına da mutlaka bakılmalı' demiş. Bu çok önemli. Sadece polis jandarma gönderip adrese baktırmakla olmaz. Şimdi biz bu doğrultuda Eskişehir İl Seçim Kurulunda itirazda bulunduk. Seyitgazi İlçe Seçim Kurulu Başkanının şerhi bu değerlendirmede son derece önemlidir. Umut ederiz İl Seçim Kurulu bu önemli uyarıyı dikkate alır. Hukukçu bir başkandan gelen bu şerhi dikkate alacaklarına inanıyorum. Her yurttaşın seçme hakkı kutsaldır ve güvence altına alınmalıdır.”

 
1000
icon
Adnan 28 Ocak 2019 13:04

bu ne perhiz bu ne lahana turşusu derler . hem şikayet ediyorlar hemde seçmenler dondurulunca şikayet ediyorlar . yıllardır veya son seçimde orada oy kullanmış olması bu seçimde de orada ol kullanacak olmasını doğrulamaz. bu kişiler büyük ihtimal seyitgazili fakat eskişehir merkezde ikamet eden ve seçimden seçine oraya giden kişilerdir.

0 2 Cevap Yaz
Allı turnam 28 Ocak 2019 00:16

Buyur utku bey anlayamadım .

0 2 Cevap Yaz
asi 27 Ocak 2019 21:01

Seçilenlerin kime ne faydası oldu.Transfer açılmasın diyenlere karşı ne yaptınız.100 tl için eskişehir batsın diyenlere ne yaptınız.EsEs batarken siz seyrettiniz.

0 2 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat