alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir uyuyor, Afyon koşuyor!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir uyuyor, Afyon koşuyor!
A
a

Afyonkarahisar ile birlikte Kütahya ve Eskişehir sınırları arasında yer alan Frig Vadisi, baharı balon uçuşları ile karşılamaya hazırlanıyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
5 bin yıllık tarihi ile Türkiye’nin en önemli tarihi değerleri arasında yer alan Frig Vadisi’nin Afyonkarahisar sınırları içerisinde kalan bölgede balon uçuşları için firmalar ile gerekli anlaşmalar yapılırken, vadide önümüzdeki günlerde Kapadokya’daki gibi uçuşların yapılması planlanıyor.

Afyonkarahisar ile birlikte Kütahya ve Eskişehir sınırları arasında yer alan Frig Vadisi, baharı balon uçuşları ile karşılamaya hazırlanıyor. Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in talimatlarıyla İhsaniye ilçesine bağlı Ayazini köyünde başlatılan ‘Frigya Açık Hava Müzesi ve Karşılama Merkezi ve Sokak Sağlıklaştırma’ projeleri tüm hızıyla devam ediyor. Frig Vadisi´nin kalbi olarak nitelendirilen Ayazini köyünde, devam eden projelerin tamamlanmasıyla yakın zamanda önemli bir turizm destinasyonu olması bekleniyor. Frigya’nın en önemli kaya yerleşimleri, oyma kaya mezarları, peribacaları, şapel, kilise ve Avdalaz Kalesi’nin bulunduğu Ayazini köyünde süren çalışmalara köy halkı da destek veriyor. Frig Vadisi’nin Afyonkarahisar sınırları içeresinde kalan kısmında yer alan Emre Gölü de sıcak hava balonları uçuşuna hazırlanıyor.

"Köylülerle beraber var gücümüzle çalışıyoruz"
Vali Gökmen Çiçek yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’ın birçok özelliğiyle Türkiye’de ön plana çıktığını ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti:
“Afyonkarahisar termalin, mermerin başkenti, Afyonkarahisar özellikle termal turizmde 27 bin yatak kapasitesiyle Türkiye’de çok önlerde yer alıyor. Bu özelliklerinin yanında gün yüzüne çıkmış olan ve 5 bin yıllık tarihi olan Frig medeniyetinin en güzel eserleri de Afyonkarahisar’da bulunuyor. İşte biz Frigya’nın kalbi diye ilan ettiğimiz, tanıttığımız ve tanıdığımız Ayazini köyünü tamamen ayağa kaldırmak için çalışıyoruz. Frig eserlerini ve aynı zamanda Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminin eserlerinin kaynaştığı hem de mezarlıkların içerisinde bulunan Roma ve Hitit eserlerinin olduğu Ayazini köyünü ayağa kaldırmak için, turizm destinasyonu merkezi yapmak için var gücümüzle tüm köylülerle beraber çalışıyoruz.”

"Tur firmalarıyla anlaşmalarımızı yaptık"
İhsaniye ilçesine bağlı Döğer beldesinde bulunan ve etrafında yine Frig eserlerinin bulunduğu Emre Gölü’ne de ayrı bir önem verdiklerine dikkat çeken Vali Çiçek, Kapadokya’daki gibi balon turizmini de bu bölgeye kazandırdıklarını ifade etti.
Öte yandan Vali Çiçek bölgeye atçılık ve binicilik merkezi de kazandırdıklarına dikkat çekerek, tüm Türkiye’yi baharda Afyonkarahisar’ı görmeye davet etti.
Kaynak : Afyonkarahisar Yerel Haberleri - İHA
Ariman web reklam 2
1000
icon
Ali baba 15 Mayıs 2021 01:56

Emin olun afyon şu haliyle bile eskişehirden ileride.

0 5 Cevap Yaz
Ragıp 14 Mayıs 2021 18:43

Heykellerimiz var yetmezmi

2 10 Cevap Yaz
Afyonlu 14 Mayıs 2021 18:19

Bölgenin yeni lideri afyon olacak!

3 11 Cevap Yaz
Şapbadanak 14 Mayıs 2021 17:33

Al haberi haberciden İşte dünya sekizincisi çakma venedik işte Afyon gerisi hikaye

2 11 Cevap Yaz
Engin Yiğit 14 Mayıs 2021 13:55

Bütün Eskişehirli hemşerilerimizi Tarihin, Termalin, Zaferin ve Gastronominin şehri, Gizemli Şehir Afyonkarahisar'a davet ediyoruz..

1 16 Cevap Yaz
Davut 14 Mayıs 2021 13:08

Eskişehirin ilerlemesi için bir şey yapılamaz.Öncelikle birbirlerine çelme takarlar.

1 11 Cevap Yaz
Naci 14 Mayıs 2021 13:04

Eskişehire şu şartlarda çakılan çivi bile tutmaz.

1 12 Cevap Yaz
Yakup özlü 14 Mayıs 2021 11:59

Makyajcı beldiyeler ne iş yapar ?

7 15 Cevap Yaz
hamamcı 14 Mayıs 2021 11:20

eskişehir hamamcıdır.yenilik keyif ilerleme bilmez.turizm nedir kafası basmaz.

6 14 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat