alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir hızlı tren üretimini elden kaçırdı

Videoyu Aç Eskişehir hızlı tren üretimini elden kaçırdı
A
a

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sakarya'da temeli atılan BMC üretim ve teknoloji üssü Eskişehir için "kötü haber" anlamına geliyor...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Sakarya'da temelini attığı BMC üretim ve teknoloji üssü, Eskişehir adına "kötü haber" anlamına gelebilir. Tesisin ilk fazının 2020 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor. Tesisin üretim planı içerisinde ise BMC hızlı tren ve metro fabrikasının bulunması, hızlı tren üretiminde bu tesisin kullanılacağı iddialarını güçlendiriyor.
TÜLOMSAŞ milli yüksek hızlı tren projesi için 50 yeni mühendis istihdam alarak geçtiğimiz yıl Nisan ayında düzenlenmesi planlanan ihaleye katılacaktı. Ancak ihale iptal edildi ve TÜLOMSAŞ'ın yerli ve milli YHT üretimi projesinde devre dışı bırakıldığı haberlere konu oldu.
Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın temelini attığı BMC tesisi de hızlı tren üretim fabrikasını da içermesiyle, Eskişehir ve TÜLOMSAŞ için milli YHT üretiminde şans kalmadığını gösteriyor.

Tamamlandığında 10 bin kişiye istihdam sağlayacak

Sakarya'da temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan BMC fabrikası, tamamlandığında 10 bin kişiye istihdam ve ülke ekonomisine yıllık 5 milyar dolar katkı sağlayacak. Sakarya'nın Karasu ilçesinde 222 hektar alan üzerine kurulu ve fazlar halinde toplam 500 bin metrekare kapalı alana ulaşacak olan BMC üretim ve teknoloji üssünde birinci fazın faaliyete geçme tarihi 2020. 

Yıllık 5 milyar dolar katma değer

Üretim ve teknoloji üssü tamamlandığında yaklaşık 10 bin kişilik bir istihdam sağlayacak ve ülke ekonomisine yıllık 5 milyar dolar katma değer üretecek. Bu entegre tesis içerisinde BMC tank fabrikası, BMC zırhlı araç ve askeri kamyon fabrikası, BMC ticari araç fabrikası, BMC motor fabrikası, BMC hızlı tren ve metro fabrikasının fazlar halinde inşa edilmesi planlanıyor. Toplam yatırım büyüklüğünün 500 milyon doları aşması bekleniyor. Tesisin bugün temelinin atıldığı birinci faz, yaklaşık 100 bin metrekarelik bölümü kapsıyor ve 2019 yılı sonuna kadar tamamlanıp, 2020 yılı başında faaliyete geçmesi planlanıyor. 

 
Kaynak : Anadolugazetesi.com
1000
icon
Emekli 15 Ocak 2019 14:35

Eskişehir milletvekilleri ne iş yapar çok merak ediyorum eskişehir de iş alanları kapanıyor gençler işsiz onlar rant peşinde halkımız onların peşinde 😘

0 0 Cevap Yaz
Normal 15 Ocak 2019 09:23

Belli değilmiydi.. .Niye şaşırdınız.

1 1 Cevap Yaz
ibrahim yiğit 14 Ocak 2019 23:52

iyi biliyorum ki yayınlamazsınız.

0 2 Cevap Yaz
ibrahim yiğit 14 Ocak 2019 23:51

siz tank fabrıkasının alanını gördünüz mü? otoyol, yeni otogar, tren yolu arasına sıkışmış küçük bir alan. biraz DDY, biraz otoyol, biraz otogar aldı , arazı kuşa döndü zaten. orda anca eski fb çalıştırılır. 1, 2 sene sonra da millet bahçesi olur.

0 3 Cevap Yaz
cihan 14 Ocak 2019 20:32

Yazılan rakamlar, çalışacak kişi sayısı filan tamamen ütopik rakamlar. Siz gazete olarak inanıyorsanız bilmem :) 500.000 m2 kapalı alan nedir yahu. TR'de bu kapalı alanda faaliyet gösteren bir yer yok... abartı abartı abartı. Daha kamyon üretemeyen bir firma ne ara tren üretir oldu.

0 5 Cevap Yaz
es es 14 Ocak 2019 17:57

Eskişehir kaçırmadı. Eskişehir'den kaçırdılar.

1 3 Cevap Yaz
Doğa Sever 14 Ocak 2019 17:43

Termal Turizmi komşulara kaptırdığı gibi!

0 3 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat