alexa

Burhan Sakallı kimdir? AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı

Videoyu Aç Burhan Sakallı kimdir? AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı
A
a

Burhan Sakallı AK Parti'nin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. 2019 yerel seçimleri için Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir adayı olarak Burhan Sakallı'yı açıkladı. Peki Burhan Sakallı kimdir? İşte Burhan Sakallı'nın özgeçmişi.

Eskişehir siyasetçilerinden Burhan Sakallı AK Parti'nin 2019 yerel seçimleri için Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. AK Parti grup toplantısında 21 il için AK Parti'nin Başkan adaylarının açıklanacağı toplantı başlamadan tebrikler başladı. Eskişehir'den AK Parti Grup Toplantısı'na giden Odunpazarı Eski Belediye Başkanı Burhan Sakallı da salonda yerini aldı. Burhan Sakallı AK Parti'nin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

AK Parti'nin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Burhan Sakallı kimdir? Eskişehir siyasetçilerinden Burhan Sakallı hakkında bilmedikleriniz. İşte AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Burhan Sakallı'nın özgeçmişi.

Burhan Sakallı kimdir?

Burhan Sakallı, 1962 yılında Eskişehir’in Mihalıççık ilçesine bağlı Dinek Köyünde doğdu. 1974’de Kurtuluş İlköğretim Okulu’nu, 1977’de Dinek Ortaokulunu, 1980’de Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’ni bitirdi. 1984’de Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 2008’de Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 

1985 yılında Atatürk Barajı derivasyon tünelleri uygulama projesinde, 1987’de Sır Barajı betonarme gergi uygulamasında çalıştı. 1988’den itibaren Gaziantep, Adana, Mersin, Konya ‘da çeşitli özel öğretim kurumlarında kurucu, yönetici, işletmeci ve öğretmen olarak çalıştı. 1988’de 1. Özel Öğretim Kurumları Kongresi’nin editörlüğünü üstlendi. 

Sakallı, 1997’de Türkiye’de ilk kez yapılan 1. ve 2. Uluslararası Eğitimde Kalite Kongresi’nin sekreterliğini yaptı.  2002 yılında Uluslararası Katı Atık Birliği (UKAB)’nin kurucuları arasında yer aldı. Çeşitli belgesellerde metin yazarlığı yaptı. Ulusal ve Uluslararası kongrelerde tebliğler ve bildiriler sundu. Birçok sivil toplum kuruluşunda danışman olarak çalıştı.  Yazı, deneme ve makaleleri, Yeni Yüzyıl, Yeni Şafak, Zaman, Hakimiyet ve İki Eylül gibi gazetelerde; Hece, Kırağı, Jurnal, Martı, Mavi gibi dergilerde; 40 ikindi.com, enine boyuna.net gibi Internet portallarında yayımlandı. 

Burhan Sakallı Odunpazarı Belediye Başkanlığı dönemi

Burhan Sakallı  2004-2014 yılları arasında AK Parti'den Odunpazarı Belediye Başkanlığı yaptı. 29 Mart 2009 seçimlerinde 2. defa Odunpazarı Belediye Başkanlığı’na seçilen Burhan Sakallı, son dönemde Eskişehir’in en büyük Toplu Konut Projeleriyle 25.000 kişinin ev sahibi olmasına olanak sağladı. Kaderine terk edilen Odunpazarı Evlerini restore ederek hem tarihi mirasımıza sahip çıktı, hem de Odunpazarı’ndan bir Türkiye markası çıkarttı. 

Türkiye’nin ve dünyanın ilk Lületaşı Müzesi’ni hizmete açtı. Yıkılmak üzere olan Atlıhan’ı yeniden inşa ederek Eskişehir’in lületaşı, gümüş gibi değerlerini hayata döndürdü. Türkiye’ye örnek olan ve ödül alan Geri Kazanım Projesiyle çevre kirliliğini önledi ve ekonomiye büyük katkı sağladı. 25.000 kişiyi OMEK’ile meslek sahibi yaptı. 

Gösteri ve Sahne Sanatları Merkezi ile kültür ve sanatta öncü rol oynadı. Odunpazarı Belediyesi Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi ile Eskişehir’e modern kültür ve sanat merkezleri kazandırdı. 

Burhan Sakallı, Eskişehir’in ilk ve tek, kadınlar, gençler ve çocuklar için, “Sosyal Yaşam Merkezi” kurdu. Yeşil alan çalışmaları ile Avrupa Birliği standartlarını yakaladı. Eskişehir’in ilk Hobi Bahçelerini kent halkın hizmetine sundu. 

Başta Hamamyolu, Deliklitaş, Asarcıklı Caddeleri ve Dershaneler bölgesi olmak üzere 27 sokak ve caddeyi prestijli caddeler haline getirdi. Sivil Toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaparak demokratik ve katılımcı belediyeciliğin örneği oldu. Paylaşım Merkezi aracılığıyla ihtiyaç sahibi insanlarımıza destek verdi. 

Modern, kullanışlı kapalı pazaryeri inşa etti. Tretuvar, asfalt, kilitlitaş yapımında Türkiye rekorları kırdı. Görevi süresince 20’in üzerinde ödül alan ve Eskişehir’in başarılı isimlerinden olan Burhan Sakallı evli ve üç çocuk babasıdır.
1000
icon
eses26 21 Mart 2019 14:36

eskieşehir halkı aydındır.ileri görüşlüdür.şehrini ranta kurban etmez.eğitimli bir ildir..kimseye yalakalık etmez..en önemlisi ülkeyi iyi okur ve sözünü söyler..keşke dibindeki bursa da böyle olsa..15 yıldır bursa çirkin beton ormanı oldu..yol yok,trafik felç,hava kirliliği desen kanser ediyor,yeşil zaten tarumar oldu..fomarada beton kuleler şehrin böğrüne hançer oldu..merkezde çirkin stad ve neye yaradığı belli değil,milli maç dahi oynanmıyor..kaçak yapılaşma had safhada denetim yapan yok..iyi düşün eskişehir

0 0 Cevap Yaz
Namık 27 Kasım 2018 17:44

Eskişehirspor için bir faydanız olacakmı diğer bir konu barlar sokağını şehir dışına atıp bütün tekel bayilerinin içki satış ruhsatlarını iptal edecekmisiniz? her köşe başına bir mescit her mahalleye kuran kursu açıp seyyar kabe getirtip etrafında tavaf ettirecekmisiniz ?

0 1 Cevap Yaz
Asım

Heralde yapacağız. Bu şehir Müslüman şehri. İstemiyorsanız israile gidebilirsiniz.

2 0
Eses 27 Kasım 2018 17:34

Burhan bey iyi birine benziyor. Ancak hocanın karşısında şansı olduğunu sanmıyorum.

1 3 Cevap Yaz
yeni 27 Kasım 2018 13:16

yeni dönem hayırlı olsun

3 2 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat