alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Yeni sağlık modeli Eskişehir'de başlıyor!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Yeni sağlık modeli Eskişehir'de başlıyor!
A
a

"Aile Diş Hekimliği" modelinde hazırlıklar tamamlandı, pilot il seçilen Eskişehir, Kırşehir ve Karabük'te uygulanmaya başlanacak

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Bakanlıkça bir süre önce üç pilot ilde hayata geçirilmesi planlanan "Aile Diş Hekimliği" modeli ile ilgili hazırlıklar tamamlanma aşamasına geldi.

Aile hekimliği sistemi ile benzer bir model olan "Aile Diş Hekimliği", ilk olarak pilot il seçilen Eskişehir, Kırşehir ve Karabük'te uygulanacak. Bakanlık, sistemi 2023 yılı içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirmeyi planlıyor.

Yeni modelle birlikte devam eden tedavi edici ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin yanı sıra özellikle çocuklar için önem taşıyan "koruyucu ağız ve diş sağlığı" çalışmalarının mevcut sisteme entegrasyonu sağlanacak.

Böylelikle bu konudaki hizmetlere kolayca erişilmesi ve 0-12 yaş aralığındaki tüm çocukların düzenli diş kontrollerinin yapılması mümkün olacak.
 

e-Nabız üzerinden takip imkanı

Uygulamanın Türkiye genelinde yaygınlaştırılması için alt yapı çalışmalarını da sürdüren Bakanlık, randevuların Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden alınabilmesini planlıyor.

Sistemle ayrıca ebeveynler, 0-12 yaş arası çocuklarının tüm ağız ve diş sağlığı tarama sonuçları ve takip randevularını e-Nabız üzerinden görüntüleyebilecek. Bu sayede çocuklarda oluşabilecek diş problemlerine erken müdahale imkanı olabilecek.

Diş Hekimliği Bilgi Yönetim Sistemi üç ilde aile diş hekimlerinin erişimine açıldı

Bakanlık, bu çalışmalarla birlikte diş hekimliği randevularının planlanması, diş hekimlerinin hastaların daha önce yapılan tetkiklerine kolay bir şekilde erişebilmesine olanak tanıyacak Diş Hekimliği Bilgi Yönetim Sistemi Projesini de devam ettiriyor.

Analiz, tasarım, yazılım geliştirme, test ve eğitim çalışmaları tamamlanarak yayına alınan sistem, pilot uygulama kapsamında Eskişehir, Kırşehir ve Karabük'te aile diş hekimi olarak belirlenen kullanıcıların erişimine açıldı.

 

1000
icon
Vatandaş 17 Ağustos 2022 13:37

Kardeşim dış hastanesi ne 6 aydır randevu alamıyoruz doktor lar grevdemi

1 4 Cevap Yaz
Bize de çözüm 17 Ağustos 2022 12:53

Modellerle uğraşmayı bıraksınlarda, bulamadığımız randevulara çözüm bulsunlar. Annem hasta, kadın doğuma bir kez randevu bulduk muayene eden doktor, hem MR hemde Biyopsi ve tahliller istedi. Getirin bi bakayım dedi, buraya kadar her şey normal ama MR ve biyopsi sonuçları 15 gün sonra çıkacağı için bize tekrar aynı doktora randevu almak zorundasınız diyorlar. Verdikleri 15 günün beşi doldu ama ikinci randevu için 1 Eylüle kadar boş randevu yok. Randevusuz gitsek zaten bakmayacaklar, birde randevu alsaydınız diye ukalalık yapacaklar. Ben olmayan, çıkmayan randevuyu nasıl alayım ? Ağrılar ve sancılar ile her gün iki adet ağrı kesici içerek gününü geçiriyor benim annem. Her şeyi randevuya bağlarken iyi tabi, bize de bir çözüm bulsalar ya

0 8 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat