alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Yasaklar kalktı, fiyatlar çakıldı!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Yasaklar kalktı, fiyatlar çakıldı!
A
a

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeni ile adedi 5 TL’den satılan maskenin paket fiyatı 15-20 TL’ye kadar düştü. Maske fiyatları ile ilgili açıklama yapan Kayseri Eczacı Odası Başkanı Uğur Nuri Akın, üretici firmalar denetlenmediği için maske fiyatlarından eczacıların sorumlu tutulduğunu belirterek, “Pandeminin ardından maskenin adedi yarı fiyatının altına düştü” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Pandemide bazı eczanelerin maskenin faturasını yanına koyarak sattıklarını söyleyen Kayseri Eczacı Odası Başkanı Uğur Nuri Akın, “Tabi pandemi dönemi ile çok zorlu ve sıkıntılı bir durumun içerisinde bulduk kendimizi ve uzmanların da tavsiyesiyle maske kullanımının zaruri bir ihtiyaç olduğunu, aksi halde hastalığın çok daha kolay yayılabileceği bilgisini almış olduk. Tabi burada da ister istemez maskeyle alakalı birçok piyasanın alt üst olduğunu, en çok zararı vatandaşın gördüğüne şahit olduk. O zamanlar da açıklamamızı yapmıştık. Bu süreçte eczacılara bu suçun yıkılması yerine üretici firmaların mutlaka denetlenmesi gerektiğini söyledik. Çünkü bizim birçok meslektaşımız o süreçte artık maske satmak istemiyordu. Aylar öncesinde çok cüzi miktarlara sattığımız maskelerin bize gelişleri 4-4,5 TL iken biz vatandaşlarımızla bunu buluşturmaktan itina ediyorduk. Bazı meslektaşlarımız da faturayı yanına koyup satma şeklinde bir uygulamaya gitmişti, en azından içimiz rahat olsun bize gelişleri bu kadar ve vatandaşa sunduğumuz fiyatı bu kadar diye. O zamanlarda da tekrarlamıştık üretici firmaların denetlenmesi gerekiyordu” dedi.

Pandeminin bitmesi ile maske fiyatlarının yarı fiyatının altına düştüğünü söyleyen Uğur Nuri Akın, “Şu an maske fiyatları normale dönmüş durumda. En azından pandemi ile kıyasladığımız zaman. Tabii ki hem rekabetin artması hem de birçok firmanın maske üretimine geçmesiyle birlikte, maske fiyatları şu an alınabilir düzeye inmiş durumda. Normalleşme sürecinde maske kullanımı biraz hafifledi. Biz yeniden hatırlatalım, lütfen özellikle toplu alanlara girildiği zaman maskemizi pandeminin içindeymişiz gibi kullanmamız çok büyük önem arz ediyor. Tabii 5 TL'den satılan maskelerin yerine çok daha uygun yarı fiyatlarından daha düşük fiyata satılan maskeler var. Bunlar serbest piyasa koşullarında oldukları ve alımda farklar oluşturacakları için, eczaneler arası farklılık gösterebilir. Bunlar çok büyük farklılıklar değildir. Uygun maske fiyatlarını da en yakın eczanelerden öğrenebilirler” ifadelerini kullandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat