alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Villa Yapmak İçin Düzetme Çalışması Yapılan Arazide Tarihi Mezarlar Ortaya Çıktı

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Villa Yapmak İçin Düzetme Çalışması Yapılan Arazide Tarihi Mezarlar Ortaya Çıktı
A
a

Osmaneli İlçesin De Villa Yapımı İçin Arazide Kepçe İle Düzeltme Çalışmaları Yaparken Tarihi Eser Olduğu Değerlendirilen Mezarlar Bulundu.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Bilecik’in Osmaneli ilçesinde villa yapımı için arazide kepçe ile düzeltme çalışmaları yapan vatandaş,
tarihi eser olduğu değerlendirilen mezarları ortaya çıkardı.
İlçenin Soğcakpınar köyü Kaşıkcı mahallesinde Şerafettin Gür isimli şahsın arazisinde villa yapımı için kepçe ile çalışan işçiler düzeltme çalışmaları yaptıkları sırada tarihi mezar olduğu tahmin edilen bir yapıyla karşılaştı. Durumun bildirilmesiyle kazı alanına Bilecik Müze Müdürlüğü ve jandarma ekipleri sevk edildi. Müze yetkililerinin yaptığı incelemede, tarihi eser olduğu değerlendiren ve bölgenin nekropol olarak adlandırılan bir mezarlık alanı olduğu tahmin ediliyor. Yapının üstü geçici olarak kapatıldı. Edinilen bilgiye göre, bölgenin kamulaştırılmasının ardından geniş çaplı arkeolojik kazılar başlayacak. Eserin hangi döneme ait olduğu ve içinden ne çıkacağı yapılacak inceleme sonucunda netlik kazanacak.
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından istimlâk çalışmaları devam bölgede Bilecik Müze yetkililerin yaptığı yüzey araştırmasında nekropol olarak adlandırılan bir mezarlık alanı olduğu tahmin ediliyor. Toprakla üzeri örtülen bölgenin definecilerden koruması için jandarma ekipleri tarafından gözetim altında tutuluyor.
Kaynak : Bilecik Yerel Haberler - İHA
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat