alexa
Eskişehirspor'a destek ol, SMS gönder

Vatandaşlar ucuz et yiyecek

Videoyu Aç Vatandaşlar ucuz et yiyecek
A
a

Eskişehir'e 100 kilometre mesafedeki Beylikova ilçesinde yaklaşık bin 500 dönüm alanda kurulan 18 bin büyükbaş hayvan kapasiteli Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) arsa alan yatırımcılar çiftliklerini kuruyor.

Eskişehir'in besicilikle geçimini sağlayan Beylikova ilçesinde, valilik, büyükşehir ve ilçe belediyeleri, ticaret odası ve ticaret borsası ortaklığında hayvansal varlığın artırılması ve daha ucuz et tüketimine katkı sağlanması amacıyla kurulan Tarıma Dayalı İhtisas Besi OSB'de fiberoptik internete kadar altyapı çalışmaları tamamlandı ve 89 besi çiftliği parselleri satışa çıkarıldı. Toplam 89 parselden oluşan 50, 100, 200 ve 500 büyükbaş hayvan kapasiteli çiftlik alanlarının 54'ünün satıldığı OSB'de, gübre atık bertaraf merkezi, biogaz tesisi, kesimhane, entegre et tesisi ve yem fabrikası olmak üzere 5 sanayi parseli ile idari ve sosyal tesisler, dezenfeksiyon, sevk ve kontrol merkezi ile kamyon parkı planlandı. OSB'de, Küçükler Holding ile imzalanan anlaşma çerçevesinde 12 milyon avroluk yatırımla enerji üretip, gübre işleyecek biyogaz tesisine başlanması için gün sayılırken, "3 yıl SGK primi, 5 yıl emlak vergisi ve makine ekipman alımında KDV muafiyeti, yüzde 50 arsa bedeli teşviki ile hayvan ithalat ve ihracat yetki belgesi" gibi cazip imkanlardan yararlanabilen yatırımcılardan ilki çiftlik inşaatına başladı.
DESTEK SUNULUYOR
 
Beylikova Tarıma Dayalı İhtisas Besi OSB Bölge Müdürü Musa Çoban, , 18 büyükbaş besi hayvanı kapasitesi bulunan OSB'nin Eskişehir'in toplam besi hayvanı varlığının yüzde 30-40'ını bünyesinde barındıracağı anlamına geldiğini belirterek, bölgeyi hayvancılık merkezi yapmak istediklerini söyledi. "SGK, emlak vergisi ve makine ekipmanlarında KDV muafiyeti ile yüzde 50 arsa bedeli teşviki" gibi cazip imkanların sunulduğu OSB'de 89 çiftlik parselinden 54'ünün satıldığını anlatan Çoban, şunları kaydetti: "Yatırımcılar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili birimlerinden teşvik alabiliyor. Burada 200 başlık besi çiftliği için 1 milyon 900 bin lira üzerinden hibe desteği için başvuran 10 yatırımcı bunu almaya hak kazandı. Yani 1,9 milyon liranın yarısı olan 950 bin lirayı hibe alacaklar. Besi hayvanları için Ziraat Bankası da çok uygun faiz oranıyla kredi veriyor. Yani devlet hayvan varlığını artırmak ve et piyasasını düzenlemek adına elinden gelen desteği sunuyor." Çoban, Beylikova Besi OSB'nin et piyasasını düzenlemeye yönelik de bir yatırım olduğuna işaret ederek, "Bu projenin amacı et piyasasını düzenlemek, insanların daha ucuz et yemesini sağlamak. Üretilen etin piyasa arzıyla ilgili hiçbir sorun yaşamaması, yani alıcının her zaman hazır olması, bakanlığın hibe ve teşvikleriyle bu yöndeki yatırımların cazibesi arttı." ifadelerini kullandı.
17 YATIRIMCI VAR
Bakanlığın 2010 yılında et piyasasındaki düzensizlik nedeniyle besi hayvanı ithalatına başladığını hatırlatan Çoban, şöyle devam etti: "Bakanlık bu projelere önem veriyor. Sadece ete ve süte yönelik değil... Damızlık düve merkezleri de kuruyor. Bakanlık et piyasasıyla ilgili tüm aktörleri birbirine entegre etmeye çalışıyor. Bu da yatırım isteğinin artmasına olumlu yansıyor. Son dönemde yatırımcıların ilgisi arttı. Şu anda 54 yatırımcı var ve inşaatlar yükselmeye başladı. Görüştüğümüz 17 yatırımcı daha var, karar aşamasında olan. Büyük grupların gelmesi yatırımcıyı cezbediyor. Kısa zamanda parsel almak için yarış halinde olacaklar."
 
Kaynak : AA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat