alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Vahit Paşa Yazma Eserler Kütüphanesi’Nde 15 Bin 715 Eser

Videoyu Aç Vahit Paşa Yazma Eserler Kütüphanesi’Nde 15 Bin 715 Eser
A
a

Kütahya Valisi Ali Çelik, İlk Kuruluşu Sultan Iı. Mahmud Dönemine Kadar Uzanan; 14 İlde Bulunan 21 Yazma Eser Kütüphanesinden Biri Olan Kütahya Vahîd Paşa Yazma Eserler Kütüphanesini Ziyaret Etti.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk reklam
Kütahya Valisi Ali Çelik, ilk kuruluşu Sultan II. Mahmud dönemine kadar uzanan; 14 ilde bulunan 21 Yazma Eser Kütüphanesinden biri olan Kütahya Vahîd Paşa Yazma Eserler Kütüphanesini ziyaret etti.
Kütüphane Müdürü Mevlüt Çetin tarafından karşılanan Vali Ali Çelik; İslami ilimlerden edebiyata, tarihten tıbba, astronomiden felsefeye, güzel sanatlardan fen bilimlerine kadar her biri dünya bilim ve medeniyet tarihine damga vurmuş Türk-İslam âlimlerinin el yazma ve nadir matbu eserlerini inceledi.
Mehmed Emin Vahid Paşa tarafından 900 el yazmasıyla kurulan kütüphanenin günümüzde 15 bin 715 esere ulaştığını kaydeden Vali Ali Çelik, “3 bin 382 cilt el yazma ve 12 bin 233 adedi nadir basma kitap olmak üzere toplam 15 bin 715 eseriyle Vahit Paşa Yazma Eserler Kütüphanesi, ilimiz ve ülkemiz için önemli bir zenginlik” dedi.
Kaynak : Kütahya Yerel Haberler - İHA
Arıman masaustu reklami
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat