alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Uzmanlardan sosyal virüs uyarısı!

Videoyu Aç Uzmanlardan sosyal virüs uyarısı!
A
a

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik, Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Bilim Kurulu, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan “Korona virüs” hakkında sosyal medya platformlarında yayılan asılsız haberler hakkında uyarılarda bulundu.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ‘Korona virüs’, bulaşıcı ve hayatını kaybeden insanların olması sebebiyle dünya genelinde tedirginliğe sebep oldu.

Solunum yolu ile bulaşan ve seyahat eden insanlar aracılığı ile farklı ülkelerde de tespit edilen virüs, yetkililerin yaptığı açıklamalarda Türkiye’de henüz tespit edilmedi.

SODİGEM Bilim Kurulu da sosyal medya üzerinden korona virüsünün Türkiye’de tespit edildiği yönünde paylaşımlar konusunda uyarıda bulunup, bu tip gönderilere itibar edilmemesi belirterek, “Yapılan açıklamalara rağmen sosyal medya platformlarında sanki virüs tespit edilmiş gibi asılsız paylaşımlar yapılmaya başlandı. Bu paylaşımlarda sosyal medya üzerinden algı yönetiminin çeşitli teknikleri uygulanıyor. Halkı korku ve infiale itici sahte mesajların, resimlerin ve görüntülerin dolaşıma sokulması bu tekniklerden bir tanesi. Bir diğer teknik ise istatistiksel olarak hatalı ve yanlış verilerin dolaşıma sokulması. Sosyal medya paylaşımlarının yanında WhatsApp uygulamasında bulunan bir ses kaydı binlerce kişiye ulaştı. Bu ses kaydında virüs ile ilgili birçok asılsız haber bulunuyor. Virüs yüzünden ölen insan sayısının 100 civarında olmasına rağmen, ses kaydında 40 bin civarında olduğu iddia ediliyor. Gerçekte 5 bin civarında olan enfekte sayısı ise 25 milyon olarak aktarılıyor. Ses kaydı ayrıca virüsün diğer virüslerden farklı olduğu gibi başka asılsız iddiaları da içeriyor” ifadelerini kullandı.

Ayrıca kurul, kurgu fotoğraflara dikkat çekerek, “Korona virüs ile ilgili algı yönetiminde kullanılan tekniklerden bir diğeri ise kurgulanmış resim ve videoların dolaşıma sokulması. Sahte fotoğraflar kullanarak virüse karşı çözüm bulunduğunu iddia eden paylaşımlar gerçeği yansıtmıyor. Çeşitli bitkisel karışımların virüsten korunma yöntemi olarak lanse edildiği paylaşımlar da asılsız ve gerçek dışı. Bu tarz yöntemler kesinlikle uygulanmamalı. Halkı tedirgin etmeye yönelik paylaşımlardan bir tanesi virüsün boyut değiştirdiği ile ilgili. Dövme sanatı ile ilgilenen bir kişinin yaptığı dövmeleri barındıran kol resimleri, gerçekmiş ve virüs yüzünden olmuş gibi paylaşılıyor. Resimlerin üzerine de 'Virüs boyut mu değiştiriyor?' gibi asılsız iddialar yazılıyor. Sosyal medya platformlarında virüsün yarasa çorbası ya da yılanlardan bulaştığı iddialarını barındıran asılsız paylaşımlar da bulunuyor. Çin yetkilileri bu iddiaların aksine virüsün kaynağının henüz bulunamadığını açıkladı” ifadelerine yer verdi. Öte yandan SODİGEM Bilim Kurulu, vatandaşların resmi kaynaklara yönelmesi konusunda uyararak, “Virüs ile ilgili asılsız paylaşımlar yerine devlet kurumları tarafından yapılan açıklamalar ve uyarılar dikkate alınmalı” denildi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat