alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Uydu bedelleri, kamu spotlarından karşılanmalı

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Uydu bedelleri, kamu spotlarından karşılanmalı
A
a

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, iktidarın ekonomi politikasını eleştirirken, Anadolu basını için destek çağrısında bulundu. Çakırözer, “Televizyon kanallarının Türksat uydu bedelleri bu kamu spotlardan yayınlanarak ödeme imkanı verilmeli” dedi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
TBMM Genel Kurulu’ndan önceki gece kabul edilen torba yasa ile, radyo ve televizyon kanallarına vergi bilinci yaratmak için kamu spotu zorunluluğu getirildi. Görüşmeler sırasında söz alan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Anadolu basını için destek istedi. Anadoluda televizyon kanallarının TÜRKSAT yayın bedellerini, RTÜK’e ücretlerini ödeyemez halde olduğunu söyleyen Çakırözer, televizyonların TÜRKSAT yayın bedellerinin kamu spotları aracılığıyla ödenmesini istedi.  Çakırözer Anadolu basını için şu çağrıyı yaptı: “Torba yasadaki  29'uncu maddeyle radyo, televizyonlara vergi bilinci yaratmak için kamu spotu zorunluluğu getiriliyor. Düzenlemeye karşı değiliz ama bu düzenleme Anadolu basınımıza buradan can suyu olsun. Çünkü Anadolu'da kanallarımız TÜRKSAT yayın bedellerini, RTÜK'e ücretlerini ödeyemez hâlde. Son bir yılda maliyetler nedeniyle 138 televizyon kanalı, 54 gazete yayın hayatına son vermek zorunda kaldı. Uydu ortamında yayın yapan televizyon kanalı sayısı son beş yılda 1.100'den 340'a düştü, radyoların yarıya yakını yayınlarına son verdi. O zaman, bu spotları belki bir çıkış yapabilir, kanallara TÜRKSAT uydu bedellerini bu spotlardan yayınlayarak ödeme imkânı getirilebilir.”

VATANDAŞA VERGİ SPOTU,  RANTİYEYE BALLI FAİZ
Gerekçesi vatandaşa vergi bilincinin kazandırılması olana düzenlemede Çakırözer, iktidarın ekonomideki hatalarını gündeme getirerek eleştirilerde bulundu. Gazete ve televizyonlara kamu kurumlarının verdiği ilanların dağıtımındaki adaletsizliğe de dikkat çeken Çakırözer şöyle devam etti: “İktidarın sopası haline dönüşmüş olan bu kurum, işi gücü bırakmış, yedi gün yirmi dört saat 5 kanalı izliyor, Halk TV, FOX TV, Tele1, KRT, TV5. Acaba nasıl yaparız da en ağır cezaları yapıştırır bu kanalları sindirir, sustururuz diye. Son dört yılda yayın durdurma kararlarının yüzde 73'ü, para cezalarının da yüzde 69'u sadece bu beş kanala kesilmiş. 2021 yılında yine bu kanallara tam 71 ceza verilmiş; hepsi haksız, hepsi hukuksuz.” Erzurum'da Kur'an kursundaki çocuklara yönelik istismar haberleri nedeniyle Halk TV, Tele1 ve KRT’ye RTÜK tarafından kesilen cezaları da gündeme getiren Çakırözer, “Çocuklara yönelik istismar haberlerini ekranlarına taşımış bu üç kanal. Diyanet İşleri Başkanlığı da pek incinmiş, pek rahatsız olmuş.  Peki ama bu meselede yüksek kamu yararı nerede? İncinen Diyanette mi, yoksa asıl beden ve ruh bütünlüğü incinmiş olan çocuklarımızda mı? Ama Diyanete, RTÜK'e kalırsa çocuklara tecavüzü, tacizi aman, kimse duymasın! Kılıf da hazır: ‘Yargı yayın yasağı koydu’. Türkiye’de yargı bağımsız mı ki yargı kararına sığınıyorsunuz?” dedi.
 
Ariman web reklam 2
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir