alexa

Termik santrale bir tepki de İYİ'den

Videoyu Aç Termik santrale bir tepki de İYİ'den
A
a

Alpu Ovası’nda kurulması planlanan termik santral ile ilgili konuşan İyi Parti Arge ve Eğitimden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Salih Karabacak, “Günü kurtaran ve geleceğimizi yok edenlerin kararları halkın vicdanında mahkûm olacak” dedi ve ekledi: Uzun vadeli planlarla yenilenebilir enerjiye yönelmek gerekiyor.

İyi Parti İl Teşkilatı termik Santral ile ilgili olarak Taşbaşı Kültür Merkezi’nde bir panel düzenledi. Panelde konuşan İyi Parti Arge ve Eğitimden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Salih Karabacak,  Termik santral yerine yenilenebilir enerjiye yönelmesini gerektiğini belirtirken, “Termik santralin yapılması planlanan mevcut yerinden 25 kilometre kuzey doğuya kaydırılması halinde zararların azaltılabileceğini söyledi. Termik santral teknolojisinin devrinin sona erdiğini belirten Karabacak, “Linyit Kömürü en kalitesiz kömür. İçinde çok fazla kül barındırıyor. Bir ton linyit kömürü yaktığınızda 300 kilo civarında kül çıkar. Genel de de termik santralde yakıt olarak kullanılır. İnsanına değer veren ülkelerde termik santral madenin yanına kurulmaz. Dünya’da termik santrallerin hızla azaldığını görüyoruz. Artık dünya yenilenebilir enerjiye dönmüş durumda. Rüzgar, su ve Güneş enerjisi şuanda dünyanın yöneldiği enerji kaynağı durumunda” dedi. Türkiye’nin Güneş ve Rüzgar enerji üretiminin %6.5 tekabül ettiğini belirten Karabacak, Türkiye’nin hızlı bir şekilde yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelmesi gerektiğini vurguladı. Karabacak, termik santralin çevreye vereceği zararla ilgili olarak ise “Linyit kömür kullanılan termik santralin bulunduğu il ve ilçelerde partikül madde kirliliğin ortalama 70 puan civarında olduğunu söyledi. Eskişehir’in Türkiye’nin en temiz çevreli 7 şehrinden biri olduğunu belirten Karabacak. “Termik santral yapıldıktan sonra Eskişehir’in kirlilik seviyesi 28’den 70’e çıkacak” diye konuştu. Karabacak Alpu Ovası’nın Türkiye’nin en değerli ovalarından biri olduğunu belirterek “51 bin hektarlık bir araziye sahip çok değerli bir ova. Bu ova aslında bizim değil, bizim çocuklarımızın. Atalarımız bize nasıl emanet etti ise bize aynı şekilde torunlarımıza bırakabilmeliyiz. Hükümetimiz 12 12 2016 tarihinde ovaları koruma kararı aldı. Bu kararı alan hükümet termik santrali şimdi ovanın kalbine dikiyor. Bu kararlardan birisi yanlış. Olmaz” diye konuştu.
 
1000
icon
ali 8 Ocak 2018 09:09

sende nerden cıktın şimdiye kadar sesiniz cıkmıyordu herhalde fetodan emir aldın konuşıyorsun sen asla iyi olamazsın birleşin chp hdp ne kadar turkiye duşmanı konuşun karalayın bu ulke sizlere teslim edilmez alacvagınız havanızı oturup kalacaksınız

2 1 Cevap Yaz
veli

Ali kardeş At çamuru izi kalır.Sanada yakışan budur.

1 1
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat