alexa

Termik santral koruma kurulunda

Videoyu Aç Termik santral koruma kurulunda
A
a

İl Toprak Koruma Kurulu’nda Tepebaşı’na kömürlü termik santralin kurulmasının planlandığı 1225 hektarlık tarım arazisinin, tarım dışı kullanımına açılması görüşüldü. 6 üye kabul oyu kullanırken, 4 üye ret oyu kullandı. Kararın kabul edilmesi için 2/3’lük oy oranına ulaşılamadığı için arazinin tarım dışı kullanılmasına onay çıkmadı.

Vali Özdemir Çakacak başkanlığında toplam 10 üyenin katılımıyla yapılan toplantı sonucunda gerçekleşen oylamada, 1225 hektarlık tarım toprağının tarım dışı amaçla kullanımına açılması için 6 üye kabul oyu kullanırken, 4 üye ret oyu kullandı. Vali, Tarım İl Müdürü, İl Defterdarı Çevre ve Şehircilik İl Müdürü, ESOGÜ Ziraat Fakültesi Temsilcisi, DSİ Bölge Müdürü kabul oyu verirken, Büyükşehir Belediyesi Temsilcisi, Ziraat mühendisleri Odası Temsilcisi Ziraat Odası Temsilcisi ve TEMA temsilcisi ret oyu kullandı. Normal şartlarda Toprak koruma Kurulu 9 kişiden oluşması gerekirken, DSİ, söz konusu termik santralin yapılacağı alanda projesi olması sebebiyle Toprak Koruma Kurulu üyesi olmamasına rağmen toplantıya 10. Kişi olarak katılım gösterdi.   Valilikte yapılan toplantıda 1125 hektarlık tarım toprağının tarım dışı kullanımının kabul edildiği anlamına gelmiyor. Toplantı sonrasında oylama yapıldı ancak karar metni henüz yazılmadı. Normal şartlarda 9 üyeden oluşan kurul, bu toplantıda DSİ’nin de katılımıyla 10 kişi olarak toplandı. Kararın kabul edilmesi için 2/3’lük bir oranın yani en az 6.66 kabul oyu olması gerekiyor. Ancak oylama sonucunda 6 kabul oyu çıktı. Kararın kabul edilmesi için 2/3’lük  oy oranına ulaşılamadığı için arazinin tarım dışı kullanılmasına onay çıkmadı. O nedenle karar metninde ‘Kabul’ ya da ‘Ret’ konusunda kesin bir ifade kullanılıp kullanılmayacağı da bilinmiyor. Toplantı başladıktan sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan gelen iki yetkili, kurul üyelerine kömürlü termik santral hakkında kısa bir brifing verdi. Brifingin ardından kurul üyelerinden bazıları çeşitli sorular sordular. Ancak kısa bir soru cevap ardından oylamaya geçildi. Oylama sırasında bakanlık yetkilileri de salonda bulundular. Oylamanın ardından Vali Çakacak, hiçbir yorum yapmadan toplantıdan ayrıldı.
 
1000
icon
İsmet Öztürk 5 Ocak 2018 00:44

Termik santral istemiyoruz

0 0 Cevap Yaz
goll 3 Ocak 2018 10:40

yatağan soma afşin de üretilen enerji yedik sefasını sürdük taşın altına elini sokma sırası eskişehire geldiyse istemezük derseniz golu yersiniz

3 0 Cevap Yaz
Blk 2 Ocak 2018 20:23

Çıkar, çıkar

2 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat