alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Tepebaşı Belediyesi'nden binlerce liralık tasarruf

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Tepebaşı Belediyesi'nden binlerce liralık tasarruf
A
a

Tepebaşı Belediyesi tarafından kent halkının hizmetine sunulan yüzde 100 elektrikli otobüsler, sağladığı mali tasarrufun yanı sıra çevre dostu olmaları ile Tepebaşı’nın geleceğine katkı sağlamaya devam ediyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Tepebaşı Belediyesi, Remourban - Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesi kapsamında Avrupa Komisyonu’ndan kazandığı hibe ile edindiği 4 adet yüzde 100 elektrikli otobüs ile Tepebaşı halkına kamusal ulaşım ve servis hizmeti vermeyi sürdürüyor. Tepebaşı Belediyesi Türkiye’de elektrikli otobüs kullanmaya başlayan ilk belediyelerden biri olarak, temiz enerji kullanımı ile diğer belediyelere de örnek oluyor. Elektrikli otobüs konusunda eğitimli 4 sürücü tarafından kullanılan araçlar, Tepebaşı Belediyesi’nin vatandaşlara sağladığı ücretsiz ulaşım hizmetlerinde kullanılırken, elektrikli araçların her biri haftalık ortalama 400 km mesafe kat ediyor. Tam dolu aküleriyle 300 km yol gidebilen otobüsler, Tepebaşı Belediyesi bünyesinde bulunan 2 adet şarj istasyonunda şarj ediliyor. Elektrikli otobüslerin aküleri boş olduğunda ise 24 kW gücündeki şarj cihazları ile 6 saat gibi bir sürede şarjları tamamen dolabiliyor.

Hem tasarruflu hem çevre dostu

Dizel bir otobüsün 100 km mesafede tükettiği yakıt miktarı 33,16 litre iken; Tepebaşı Belediyesi’nin elektrikli otobüsleri ise 65 kwh enerji ile 100 km yol alabiliyor. 2016 yılının Nisan ayından bu yana aktif olarak kullanılan elektrikli otobüsler, 44 aylık süreçte toplam 217 bin 555 km mesafe kat ederken; bu mesafede sadece yakıt masraflarından 370 bin 500 TL tasarruf sağlanmış oldu. Dizel yakıt kullanan bir otobüs, kilometrede 200 gram karbondioksit salınımı yaparken; Tepebaşı Belediyesi’nin 44 ayda 217 bin 555 kilometre yol kat eden elektrikli otobüsleri, 43 bin 511 kilogram karbondioksit salınımını engellemeyi başardı. Tepebaşı Belediyesi’nin ilk yerli yüzde 100 elektrikli otobüs üreticisi Bozankaya’dan temin ettiği araçlar, sağladığı bu tasarrufun yanı sıra “Sıfır emisyon, sıfır kirlilik, sıfır gürültü” sloganı ile hizmet vererek, çevre ve gürültü kirliliği konusunda da örnek teşkil ediyor.
Ariman web reklam 2
1000
icon
İsmail 3 Ocak 2020 02:10

Evet bu Güzel haber fakat bazı köylerden Halk pazarı seferlerinin kaldırıldığını da belirtseydiniz keşke vatandaşın en çok ihtiyaç duyduğu zamanda seferleri iptal edildi

0 0 Cevap Yaz
Ali baba 3 Ocak 2020 00:38

Bu elektrikli otobüsler belediyenin başını çok ağrıtıyor , zira istikrarlı bir şekilde kullanılamıyor ne zaman baksanız belediyenin önünde yatıyorlar . Bazen laf olmasın olay büyümesin diye çok kısa mesafelerde kullanılıyor . İnanmayan araştırsın . Çok sorunlu olduklarını öğreneceksiniz .

0 0 Cevap Yaz
Ferdi 2 Ocak 2020 11:26

Şaşırdık mı ?

1 1 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat