alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Tehlike büyük: Tüm Türkiye'yi vurdu!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Tehlike büyük: Tüm Türkiye'yi vurdu!
A
a

Orman yangını çıkan bölgelerdeki çam balı üreticilerinin ciddi kayıplar yaşadığını aktaran Eskişehir Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bünyamin Yiğit, bu durumun sadece Muğla’daki arıcıları değil, tüm Türkiye’deki sektörü etkilediğini anlattı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Son dönemlerde Türkiye’nin özellikle güney ormanlarında meydana gelen yangınlar, bölge halkını ciddi şekilde olumsuz etkiledi. Yanan ağaçlar ve yok olan ormanların yanı sıra geçimini bu bölgelerden sağlayan birçok vatandaş, üretim yapamaz hale geldi. Özellikle Türkiye’nin dünyada birinci sırada olduğu çam balı üretimi, büyük kayıplar verdi. Çam balının üretiminin yapıldığı Muğla ve çevresindeki kızılçamlar yanınca ülkenin ciddi ihraç kaynağı da yara aldı. Konuyla ilgili konuşan Eskişehir Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bünyamin Yiğit, çam balının ülke ekonomisi için önemine değinerek üretimin tekrar eski haline gelebilmesinin zor ve uzun zaman alacak bir süreç olduğunu belirtti.

“HEM CİĞERİMİZ HEM DE ARICILARIN İŞ ALANLARI YANDI”
Yangınların meydana geldiği ormanlarda üretim yapan arıcıların ciddi kayıpları olduğunu aktaran Eskişehir Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bünyamin Yiğit, çam balının ülkenin sadece güney kesimlerinde üretildiğini dile getirdi. Türkiye’nin birçok yerinden arıcıların yılın belli zamanlarında Muğla ve çevresindeki kızılçamlarda çam balı üretimi yaptığına değinen Yiğit, “Ülkemizde çam balı üretiminin yapıldığı alanların yüzde 70-80’lik bir bölümünün yandığı haberleri geliyor. Bizim için çok üzücü bir olay. Muğla yöresinde çam balından ekmeğini kazanan arıcılarımız için üretim bitmiş durumda. Ülkemizde ekonomik değeri yüksek olan bir bal. Bu yüzden bizim ciğerlerimiz yanıyor derken arıcıların da iş alanları yandı. Eskişehir olarak düşünürsek, biz çam balı üretmiyoruz çünkü çam balı her yerde olmaz. Çam balı bölgeleri yanıyor şu an. Eskişehir’de veya Anadolu’da çoğu yerde çiçek balı üretir, bunun üzerine çalışırız. Gezginci arıcılık yapan arıcılarımız çam balı için yanan Muğla bölgesine arılarını götürerek orada çam balı üretimi yaparlardı” diye konuştu.

“ÇAM BALI ÜRETİMİNDE TÜRKİYE BİRİNCİ SIRADA”
Çam balı üretiminin ülke ekonomisine olan katkılarından bahseden Başkan Bünyamin Yiğit, bu ürünün dünya çapında en fazla Türkiye’de üretildiğini ifade etti. Konuyla ilgili konuşan Yiğit, “Çam balında Türkiye, dünyada birinci sıradadır. Zaten çam balı üretiminin Türkiye’de ve karşı komşumuz Yunanistan’da ve İtalya’nın çok küçük bir kısmında yapıldığını biliyoruz. Ama İtalyan balının bizimki gibi olmadığı söyleniyor. Yunanistan’da da gemilere kovanlar yüklenerek çam balı üretimi yapılan yerlere demirlemek yoluyla bal üretimi yapıldığını biliyoruz. Dünyada bu üründe birinciyiz, yüzde 94’ünü Türkiye üretiyor” dedi.
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat