alexa
Kazım Kurt - Odunpazarı Belediye Başkanı

Son dakika açıklaması! Askerlik süresi uzadı mı?

Videoyu Aç Son dakika açıklaması! Askerlik süresi uzadı mı?
A
a

Son dakika haberine göre, bazı gazetelerde çıkan "askerlik uzatıldı" haberlerinin özellikle sosyal medyada hızla yayılmasıyla TSK 'askerlik süresi uzadı' iddialarına yanıt verme gereği duyduğunu belirtti. Peki askerlik süresi uzadı mı, askerlik süresi uzayacak mı... Tüm soruların cevabı haberimizde.

Türkiye'nin içinde bulunduğu durum ve operasyonlar nedeniyle askerlik süresinin uzatıldığı iddia edilen haberler ve paylaşımlar son günlerde artmıştı. Yayınlanan bir haberin içeriği şöyleydi;

"Milli Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı olağanüstü hal teskere planlama toplantısı sonucu nihai kararı hafta başı resmi gazete yayını ile duyurulacaktır. Hali hazırda silah altında bulunan ER/ERBAŞ zorunlu askerlik süreleri yenilenmiş olup, bu kararın tüm silahlı kuvvetler ile milletimize hayırlı olmasını temenni ederiz.

Kısa dönem askerlik görevlerinde herhangi bir değişikliğin olmadığını öncelikle bildirmeliyiz. Uzun dönem silah altı askerlerin , askerlik süreleri ise 12 ay, 4 dönem iken 18 ay, 6 dönem süresine çıkarılmış olup ikinci bir emre kadar değiştirilemeyecektir. (Ek izin süreleri tanınacaktır.)

Ülkemizin içinde bulunduğu olağanüstü hali göz önünde bulundurarak bu kararı yerinde ve doğru bir planlama şekli olarak gördüğümüzü ve bu neden ile hızlı adımlarla yürürlüğe girmesini temin etmiş bulunmaktayız. Bu konu ile alakalı bilgilendirme formu Genelkurmay Başkanlığı resmi sitesinden yapılacaktır. Bu kararın Türk milleti ve mehmetçiğimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. 

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI"


Sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde yer alan bu "açıklamanın", Genelkurmay antetli olduğu iddia edilen ekran görüntülerine de yer verildi.

Olayın aslı ise Genelkurmay'dan yapılan açıklama ile ortaya çıktı. "Uzun dönem silah altı askerlerin, askerlik süreleri ise 12 ay, 4 dönem iken 18 ay, 6 dönem süresine çıkarılmış olup ikinci bir emre kadar değiştirilemeyecektir" ifadesinin yer aldığı açıklamanın sahte olduğu bildirildi.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise haberler gerçeği yansıtmıyor dedi.

TSK'dan yapılan açıklama ise şöyle:

"Askerlik süresinin uzatıldığına dair yapılan haberler tamamen asılsızdır. Böyle bir haber doğru değildir"  

 
1000
icon
ali 3 Şubat 2018 10:44

bunu haber yapan gazete aydın doganın gazetesi hep boyle yalan aslı astarı olmayan yalan ve turkiye karşıtı haber yapan yandaş bir gazete ben bunu okmam haberini de teyit etmeden inanmam

0 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Ahmet Ataç
Final Akademi Okulları
Ahmet Ataç - Hayat Tepebaşı'nda Güzel