alexa

Son 6 ayda en fazla kitabı Ankara okudu

Videoyu Aç Son 6 ayda en fazla kitabı Ankara okudu
A
a

Online kitap okuma platformu İdefix, Türkiye'nin son 6 aylık okuma haritasını çıkarttı.

Online kitap okuma platformu İdefix,  Türkiye'nin son 6 aylık okuma haritasını çıkarttı. Yapılan araştırmalara göre, okurlar en çok, roman ve çocuk öykülerini tercih ederken,  Türkiye'nin en çok okuyan illeri  Ankara,  İstanbul,  Eskişehir,  İzmir ve  Tunceli olarak belirlendi.

Bu yıl 15'inci kez düzenlenen "Sanal Kitap Fuarı" ile kitapseverleri indirimler, fırsatlar ve sevilen yazarlarla buluşturan İdefix,  Türkiye'nin 6 aylık okuma haritasını çıkarttı. 6 aylık satış rakamlarını kapsayan " Türkiye Ne Okuyor?" adlı araştırma, şehre satılan kitap adedi, toplam satılan kitap sayısı, şehir nüfusu ve toplam nüfusu baz alınarak yapıldı. Araştırmaya göre en çok kitap okunan şehir  Ankara oldu. Başkenti sırasıyla  İstanbul,  Eskişehir,  İzmir,  Tunceli ve  Muğla takip etti.


EN DÜŞÜK OKUMA ORANI ŞANLIURFA'DA

Araştırmaya göre en az okuma oranı ise  Şanlıurfa'ya ait.  Şanlıurfa'nın ardından son sıraları  Yozgat,  Adıyaman,  Osmaniye ve  Kahramanmaraş paylaştı.


EN FAZLA STEFAN ZWEİG OKUNDU

Araştırmaya göre en çok okunan yazarlar arasında  Stefan Zweig ilk sırada yer alırken, ikinci sırada  Zülfü Livaneli, üçüncü sırada da Yuval Noah Harari yer aldı. Listede ayrıca  Yaşar Kemal,  George Orwell,  Jules Verne gibi klasikleşmiş kitapların yazarları da üst sıralarda bulunuyor.

Araştırmaya göre en sevilen yayınevleri  İş Bankası Kültür Yayınları,  Yapı Kredi Yayınları ve  Can Yayınları oldu.
 
Kaynak : Sondakika.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat