alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Sigara satışı yasaklandı mı? Marketlerde sigara satışı yasak mı?

Videoyu Aç Sigara satışı yasaklandı mı? Marketlerde sigara satışı yasak mı?
A
a

Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı yeni tasarıya göre, zincir marketlerde yeni bir düzenlemeye gidiliyor. Düzenlemeye göre bazı marketlerin çalışma saatleri değişecek ve bazı ürünlerin satışı yasaklanacak. Peki, düzenlemeye göre marketlerde sigara satılmayacak mı? Marketler saat kaçta açılacak? Tüm soruların cevabı haberimizde.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Alışveriş merkezleri (AVM) ve zincir marketlere mesafe ve nüfus kriteri ile birlikte satış esaslarında bazı değişiklikler yapılacak. Bu taslakla birlikte zincir mağazaların geleneksel perakende işletmelere olumsuz etkilerinin azaltılması ve perakendecilere korunma sağlanması için zincir marketlerin bazı ürünleri satmasına yasaklama getirileceği belirtildi.

Marketlerde sigara satışı yasaklandı mı?
Ticaret Bakanlığı'nın taslak düzenlemesine göre, elektronik ortamda satış ve 1500 metrekareden büyük mağazalar hariç olmak üzere, zincir gıda marketlerinde tütün mamülü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satılamayacak.

Marketlerin çalışma saatleri değişti mi? Marketler hafta sonu kaçta açılacak?
Küçük esnafı korumak amacıyla, zincir gıda marketleri, pazar günleri saat 11.00’den önce açılamayacak.

Marketlerle ilgili yeni düzenlemeler neler?
Hızlı tüketim ürünleri satan mağaza ve zincir marketlerin raflarının yüzde 1’i, coğrafi işaretli ürünlerin satışına ayrılacak.

Coğrafi işaretli ürünlerin yanı sıra bu alanlarda, marketin bulunduğu ildeki yöresel ürünler yer alacak. Marketler, promosyonlu ürünlerden kaynaklanan kayıpları, üreticiye yansıtamayacak.

Reklam, anons, ürünlerin yerleştirilmesi gibi hizmetler nedeniyle üretici veya tedarikçiden para talep edilmeyecek, ancak ikili sözleşme yapılması halinde bedel alınabilecek.

Tarım ve gıda ürünlerinin markete sağlam şekilde tesliminin ardından, ürünün bozulması halinde üreticiden zarar tazmini istenemeyecek. Gıda ürünlerinin müşteri şikayeti nedeniyle incelenmesinde de üreticiye bir bedel yansıtılamayacak.

Sebze ve meyve ile 30 gün içinde bozulabilen ürünlerin bedeli, üreticiye 30 gün içinde ödenecek. Marketler, kamu kurumlarına veya adli mercilere şikayet nedeniyle ürünlerin listeden çıkarılması, sipariş edilen miktarın azaltılması ve promosyonunun durdurulması gibi ‘misilleme’ hareketlerine başvuramayacak.
Arıman masaustu reklami
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat