alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Sayıştay Raporu'nda şok Eskişehir gerçeği! 315 kat fazla ödendi...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Sayıştay Raporu'nda şok Eskişehir gerçeği! 315 kat fazla ödendi...
A
a

Sayıştay'ın hazırladığı 2020 Yılı Denetim Raporu'nda, Eskişehir Şehir Hastanesi kavşak ve bağlantı yolu inşaatında resmi birim fiyatların yüzlerce kat fazlasıyla is yaptırıldığı tespit edildi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Sayıştay raporuna göre, Karayolları Genel Müdürlüğü açık ihale yerine pazarlık yöntemiyle yaptığı Eskişehir Şehir Hastanesi Farklı Seviyeli Kavşak ve Bağlantı Yolu Yapılması İşi ihalesinde birim metre fiyatı 7 lira 94 kuruş olan muhafaza borusunu 2 bin 239 liraya aldı. Kesin proje ve mahal listesi olmadan ihaleye çıkılması ve bunlara dayalı olarak işin yaklaşık maliyete esas miktarının gerçekçi hazırlanmaması sonucunda, maliyeti 1.588 TL olarak hesaplanan iş kalemi için yükleniciye toplam 8 milyon 646 bin 91 TL ödendi.

Habertürk'ten Naime Sert'in haberine göre; Rapora göre Karayolları 4'üncü (Ankara) Bölge Müdürlüğü tarafından 15.03.2017 tarihinde 4734 sayılı Kanunun 21/b maddesine göre pazarlık usulüyle ihale edilen “Eskişehir Entegre Sağlık Kampüsü (Eskişehir Şehir Hastanesi) Farklı Seviyeli Kavşak ve Bağlantı Yolu Yapılması İşi”nde kesin proje olmadan ihaleye çıkıldığı; yaklaşık maliyete esas miktarın gerçekçi hazırlanmadığı ve bunların neticesinde “110 mm kablo muhafaza borusu” iş kaleminin Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. resmi birim fiyatlarının yaklaşık 315 katı fiyatına yaptırıldığı tespit edildi.

Maliyeti 19 katına çıktı!
Rapora göre işe ait birim fiyat teklif cetvelinde “110 mm kablo muhafaza borusu” iş kalemi miktarı 200 metre olarak belirlendi ancak toplam 3.862 metre (yaklaşık maliyetin 19 katı) imalat gerçekleştirildi.
Raporda "Eskişehir Entegre Sağlık Kampüsü (Eskişehir Şehir Hastanesi) Farklı Seviyeli Kavşak ve Bağlantı Yolu Yapılması İşi"nde kesin proje olmadan ihaleye çıkıldığı; yaklaşık maliyete esas miktarın gerçekçi hazırlanmadığı ve bunların neticesinde “110 mm kablo muhafaza borusu” iş kaleminin Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. resmi birim fiyatlarının yaklaşık 315 katı fiyatına yaptırıldığı tespit edilmiştir. İşe ait birim fiyat teklif cetvelinde “110 mm kablo muhafaza borusu” iş kalemi miktarı 200 metre olarak belirlenmiştir. Herhangi bir projeye veya çalışmaya dayalı olmadığından 200 metre hesabının yaklaşık maliyette nasıl belirlendiği anlaşılamamıştır.Diğer taraftan, söz konusu iş kaleminin yaklaşık maliyetteki birim fiyatı Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. resmi birim fiyatları esas alınarak 7,94 TL/m olarak hesaplanmıştır. Yüklenici söz konusu iş kalemine 2.500,00 TL/m (yaklaşık maliyetin 315 katı) teklif etmiş ve toplam 3.862 metre (Yaklaşık maliyetin 19 katı) imalat gerçekleştirmiştir. Buna göre, kesin proje ve mahal listesi olmadan ihaleye çıkılması ve bunlara dayalı olarak işin yaklaşık maliyete esas miktarının gerçekçi hazırlanmaması sonucunda, toplam yaklaşık maliyeti 1.588,00 TL olarak hesaplanan iş kalemi için yükleniciye toplam 8.646.091,20 TL ödeme yapılmıştır" denildi.

'Üçüncü teklif sahibi kazanabilirdi'
Raporda söz konusu iş kalemine ait miktarın 200 metre yerine gerekli çalışmalar yapılıp gerçekçi hazırlanarak 3.862 metre olarak hesaplanması ve yüklenicinin yine 2.500,00 TL teklif vermesi durumunda yüklenicinin toplam teklif tutarının 83.790.850,00 TL’den 92.945.850,00 TL’ye çıkacağı hesap edildi. ''Bu durumda ise ihaleyi söz konusu yüklenicinin değil diğer tekliflere kıyasla en uygun teklifi veren üçüncü teklif sahibi isteklinin kazanacağı anlaşılmaktadır.Zira, en uygun teklifi veren üçüncü teklif sahibinin söz konusu iş kalemi için 5,4 TL/m teklif verdiği ve işin bu istekli tarafından yapılması durumunda sözleşme bedelinin 89.027.449,80 TL olacağı görülmüştür'' denildi.
Raporda, Kamu İdaresi tarafından işin “pazarlık usulü” ile ihale edildiği, işin Eskişehir Şehir Hastanesinin faaliyete geçmeden önce acilen bitirilmesi gerektiğinden uygulama projeleri hazırlanmadan ihale çıkıldığı ve yapım işinin ivedi nitelikte olduğu gerekçesiyle yaklaşık maliyete esas miktarların proje olmamasından dolayı tahmini belirlendiği ifade edildi. 
Ariman web reklam 2
1000
icon
Bahattin 30 Eylül 2021 17:26

Bu millet ne zaman, Bal tutan parmağını yalar anlayışını terk ederse işte o zaman bu yolsuzluklar yargılanır, yapanın yanına kâr kalmaz. Ümüğüne çöküp hesap sorulur yapanın. Aksi halde yolsuzluğu destekleyen şakşakçılar ve ben olsam bende yapardım diye düşünen zihniyet oldukça normalleştirmek zor değil bu tip yolsuzlukları. Evvela halk hesap soracak. Bu tip şeylerin normal bir ülkede infial yaratması lazım ama yolsuzluğu meşru gösterip toplumun kültürü haline getirenler yüzünden herşey normal gözüküyor.

0 4 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat