alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'den gazeteciler için mesaj...

Videoyu Aç Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'den gazeteciler için mesaj...
A
a

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

"Herkesin yakından bildiği gibi, 4 Ocak 1961'de kabul edilen ve basın çalışanlarına çeşitli haklar ile yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanunun” Resmi Gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak, çalışan gazeteciler için kutlama günü olmuştur.

59 yıl önce bugün, Resmi Gazetede yayınlanan 212 sayılı yasa, Türk Basın Tarihi açısından hayati öneme sahiptir. Bu yasa ile basın çalışanları hem yeni haklar kazanmış hem de çalıştıkları işkolunun özelliklerine göre yasal güvenceye kavuşmuşlardır.

Beklenen ve arzulanan odur ki, aradan geçen 59 yılda, basın çalışanlarının bu hak ve güvenceleri çok daha ileri düzeye gelmiş olsun, çok daha özgürlükçü ve yenilikçi eklemelerle çağdaş ülkeler seviyesine gelmiş olsun. Ancak üzülerek söylemeliyim ki, tam aksine bir gelişme yaşanmıştır.
 
İnsan Temel Hak ve Özgürlükleri içinde en üst sıralarda olan ve gazetecilik mesleğinin temelini oluşturan “Düşünce ve İfade Özgürlüğü” konusundaki sıkıntılar ve kısıtlamalar en çok, benim de mensubu olmaktan gurur duyduğum gazetecilik mesleğini olumsuz yönde etkilemektedir. Elimizdeki rakamlara göre ülkemizde 150’ye yakın gazeteci cezaevlerinde. Bu sayı, Çin ve Mısır’dan sonra dünyada en çok tutuklu gazetecinin Türkiye’de olduğunu göstermektedir.

Elbette bu rakam ülkemiz için sevinilecek bir şey değildir. Üstelik bu sayının belki de çok üzerinde gazete ve medya çalışanı da işsizdir. İlgili meslek kuruluşları ve sendikalar da ne yazık ki, bu olumsuz durumdan fazlasıyla etkilenmiş ve etkisizleştirilmişlerdir. Bunu da acı bir gerçek olarak söylemeliyim.

Yine de, eski bir gazeteci olarak, basın ve medya mensuplarının inançlarını, çalışma azimlerini, kararlılıklarını kaybetmeden, yanlışlara ve haksızlıklara gözlerini kapatmadan, halkın haber ve bilgi alma özgürlüğü için çalışmaya devam edeceklerinden eminim. Türkiye, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde çıktığı bu yolda, eninde sonunda çağdaş uygarlığı yakalayacaktır. Bu yolda gazetecilerin büyük katkısı olacaktır. 

Bu inanç ve güvenle,tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günlerini kutluyor, bu zorlu yolda her birine ayrı ayrı selam ve sevgilerimi sunuyorum."
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat