alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Prof. Dr. Tosun, Mudanya Üniversitesi rektörü oldu

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç  Prof. Dr. Tosun, Mudanya Üniversitesi rektörü oldu
A
a

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) emekli öğretim üyesi Prof.Dr. Hasan Tosun, Bursa’da yeni kurulan Mudanya Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oluruyla rektör olarak atandı.

Sütiş Eskişehir

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) emekli öğretim üyesi Prof.Dr. Hasan Tosun, Bursa’da yeni kurulan Mudanya Üniversitesi'ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oluruyla rektör olarak atandı. ESOGÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümü öğretim üyesi olarak 1997’den bu yana görev yapan Prof.Dr. Tosun, yine üniversite bünyesinde Anabilim Dalı başkanı, Bölüm Başkanı, Merkez Müdürü, dekan olarak değişik dönemlerde görevlerde bulundu.
11 aydır vekaleten rektörlük görevini yürüttüğünü belirten Prof. Dr. Hasan Tosun, Anadolu Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamada, “Aklımız hep Eskişehir’de. Güzel ve iyi şehir. Farkını her zaman hissediyoruz” dedi.


PROF. DR. HASAN TOSUN KİMDİR?

Prof. Dr. Hasan Tosun, 1959 yılında Isparta-Aksu’da doğdu. İlk ve orta öğretimini aynı yerde tamamladıktan sonra 1976 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 'ne girdi ve 1981 yılında mezun oldu. Mezuniyetine müteakip, öğrencilik yıllarında sanat sınıfı eleman olarak çalıştığı ve burslu olduğu Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nde göreve başladı. Aynı kurumda değişik zamanlarda Araştırma Mühendisi, Başmühendis, Şube Müdürü, Fen Heyeti Müdürü ve Daire Başkan Yardımcılığı gibi görevlerde bulundu. Büyük baraj ve sulama yapıları projelerinde çalıştı. Yüksek lisans ve doktora derecelerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden aldı. 1995 yılında doçent oldu.
1997 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesine intisap etti. 2001 yılında profesörlüğe atandı. Bu Üniversitede Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Geoteknik Anabilim Dalı Başkanlığı ile Rektörlük Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevlerini sürdürdü. 2010 yılında Ziraat Fakültesi Dekanlığına atandı ve bu görevi 3 yıl yürüttü. 2013-2015 yılları arasında Yükseköğretim Kurulu'nun talebi doğrultusunda iki yıl süreyle Uşak Üniversitesi Rektör Yardımcılığı ve Mühendislik Fakültesi Dekanlığı görevlerini yaptı. 2015 yılı başında kendi isteği ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'ndeki görevine döndü. 350’den fazla Ulusal ve Uluslararası yayını vardır. Kamu kurumlarında “teknik rehber” olarak kullanılan kitapları bulunuyor. Ulusal ve Uluslararası Kongre ve Sempozyumlarda düzenleme komitesi başkanı ve üyesi olarak çalışmıştır. Uluslararası Zemin Mekaniği ve Temel Mühendisliği, Uluslararası Kaya Mekaniği ve Uluslararası Mühendislik Jeolojisi Türk Milli Komiteleri üyesidir. ABD Baraj Güvenliği Kurumu (ASDSO) ile Kanada Baraj Birliği (CDA) üyelikleri mevcut. Türkiye Baraj Güvenliği Derneği kurucu başkanı olup halen bu görevi sürdürüyor. ABD, Norveç, Kanada ve Fransa’da araştırma ve incelemelerde bulundu. Evli ve üç çocuk sahibidir. İyi derecede İngilizce biliyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat