alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Porsuk için tehlike çanları...

Videoyu Aç Porsuk için tehlike çanları...
A
a

Eskişehir'in yanı sıra geçtiği bölgelerdeki tarım alanlarında önemli bir sulama kaynağı olan Porsuk'taki azalan su miktarı balık ölümlerine sebep olurken, çiftçiler tarlalarını sırayla sulamaya başladılar.

Eskişehir haberleri

Yaklaşık bir aydır süre gelen mağduriyet, etkisini hala sürdürüyor. Porsuk’un geçtiği ilçe ve köyler de su azlığı nedeniyle balıklar can veriyor. Tarlasının sulama ihtiyacını buradan karşılayan onlarca çiftçi bu durum yüzünden sırayla sulama yapmaya başladı. Çiftçiler, yaptıkları sulamanın yeterli olmadığını belirterek verim kaybından korktuklarını anlatıyorlar.

“Alpu ovasının kanallarına dengesiz su akıtılması bu duruma neden oldu”
Konuyla alakalı şikâyetlerini dile getiren, Mihalıççık’a bağlı Hamitoğlu mahallesinde yaşayan ve Porsuk kenarındaki arazilerini yıllardır buradan sulayan Can Ilgaz; “Yıllardır arazilerimi Porsuk’tan suluyorum. Böyle bir durumla ilk kez karşılaştım. Suyun azlığı yüzünden üç gün Beylikova ve Mihalıççık bölgesi, diğer üç gün bizim doğumuzda kalan Sazak köyü ve civarı suyu kullanıyor. Su azlığı yüzünden yeterince arazimiz suya kanmıyor. Alpu ovasının suyu kendi kanallarına fazlaca ve dengesiz bir biçimde yönlendirmesi bu durumu açığa çıkardı diye düşünüyorum. Bu kötü gidişatın bize büyük çaplı etkileri olacaktır. Tarladaki ürün verimimizde önemli bir kayıp yaşanacağını ön görüyorum. Su şimdi nispeten birazcık yükseldi, ama yine de yeterli seviyede değil. Yetkililerin bir an önce müdahil olmasını istiyoruz” dedi.

“Böyle giderse balık namına bir şey kalmayacak”
Suyun az olması sadece bitkileri değil Porsuk’ta yaşayan balık sayısını önemli derece de etkilediğini dile getiren Can Ilgaz; “Biz bir şekilde günü kurtarmak için alternatif yollar buluyoruz, ama Porsuk’u yaşam alanı olarak kullanan binlerce balık var onlar ne yapsın? Yazık günah, bir sürü balık burada can veriyor. Onları gördükçe içim acıyor. Böyle giderse balık namına bir şey kalmayacak” diye konuştu.
Arıman masaustu reklami
1000
icon
Tazmanski 5 Ağustos 2020 17:29

Su Kaynaklarını, Havzalarını çeşitlendirmek gerekiyor. 1950 yıllarda yapılan bir barajın havzası 2020 de halen kullanılabiliyor ancak yetersiz gelmeye başladığı aşikar. Porsuk Barajının kapasitesi ya şehire yada tarıma yeterli gelecek konuma geldi. Su tasarrufu önemli ancak tedbirler kapasitenin arttırılması daha önemli, sonuçta ihtiyaç var ve kullanılmak zorunda. Yeraltı suları aşırı kullanılacak olursa Konya'daki obrukları ilimizdede görmeye başlarız. İlimiz Milletvekillerinin particilik ve siyasetten sıyrılıp, Şehir Milliyetçiliği, Hemşehriciliği yapmalarının zamanı geçti gidiyor. İnsanlar itişip, kakışan, suçlayan, çözümsüzlük üreten siyasetçi ve politikacıları artık görmek istemiyor. Şehirdeki sorunlar azalacağına artıyor. Yeni proje ve çözümlere ulaşmak adına yetkililer ve seçilmişler artık bir araya gelip komadaki bu şehri ayağa kaldırmalılar.

0 2 Cevap Yaz
Es 5 Ağustos 2020 11:52

Çifçilerin bilinçli olması su kaynaklarını dengeli kullanması ve boşa akıtarak israf etmemesi gerekiyor.Yoksaa kuraklık kaçınılmaz son olur.

1 4 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat