alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Polatkan ailesinin acı günü

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Polatkan ailesinin acı günü
A
a

Merhum Adnan Menderes'in yol arkadaşı 1946 -1960 yılları arası Demokrat parti Eskişehir milletvekili ve 1950 -1960 arası maliye bakanı merhum Hasan Polatkanın eşi Mutahhare Polatkan hakkın rahmetine kavuştu. Cenazesi 17 nisan günü 11:00 de İstanbul zincirlikuyu mezarlığında toprağa verilecek.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Hasan Polatkan’ın eşi Mutahhare Polatkan 1920 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. Babası cumhuriyet döneminin ilk fabrikalarından olan Çifkurt Kiremit Fabrikası’nın sahibi Kırım Tatarlarından Kurt Seyit Çifkurt’tu. Mutahhare Hanım yatılı okuduğu Erenköy Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi’nden mezun olarak Yüksek Kimya Mühendisi oldu.

1949 yılında Hasan Polatkan ile evlendi. Eşi Hasan Bey 1950-1960 yıllarında Demoktrat Parti iktidarının maliye bakanlığını yaptı. 27 Mayıs ihtilali olup Hasan Bey diğer tüm milletvekilleriyle birlikte Yassıada’ya götürüldüğünde kızları Nilgün 5, Sema ise 10 yaşındaydı.

Mutahhare Hanım, 16 ay süren Yassıada Mahkemeleri süresince eşini sadece 2 kez görebilmişti. 16 ay sonucunda da Türk siyasi tarihine kara leke gibi düşen idam kararlarıyla yıkılmış, çocuklarıyla birlikte bu acıya dayanarak hayatına devam etmek zorunda kalmıştı.
Ariman web reklam 2
1000
icon
Melih 16 Nisan 2021 15:31

Allah Rahmet eylesin . mekanı cennet olsun.

1 5 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Comdata web reklamı
Eskişehir Kent Konseyi Ramazan Tebriği - web
Eskişehir Barosu Ramazan Bayramı tebriği - web
ESO Ramazan Bayramı tebriği web