alexa
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

Özel yetenekli öğrencilerden doğaya katkı

Videoyu Aç Özel yetenekli öğrencilerden doğaya katkı
A
a

TÜBİTAK 4004 projesi kapsamında ‘Özel Yetenekli Öğrenciler Karbon Ayak İzini Siliyor’ çalışmasına katılan 40 öğrenci Orman Fidanlığını gezerek fidan dikti. 

TÜBİTAK’ın bu projesi ile Ankara ve Eskişehir'deki 7’nci sınıf öğrencilerinden seçilen Sinan Gülşen sorumluluğundaki 40 öğrenci, orman ve çevre konularında bilinçleniyor. Orman Fidanlığına gelen öğrenciler, önce yapay jeopark olarak adlandırılan Kayaç Parkını gezdi. Burada Orman Yüksek Mühendisi Nejat Çelik, toprak oluşumunun ham maddesi olan kayalar hakkında öğrencilere bilgiler verdi. Ardından fidanlık turu yapılırken tohumdan bir fidanın nasıl yetiştiği gösterilerek öğrencilere akçaağaç, katalpa ve dişbudak fidanları diktirildi. 

Öğrencilerle bir süre sohbet eden Orman Bölge Müdürü Recep Temel, orman teşkilatının ve fidanlığı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Temel, “Doğada karbonu tutmanın en iyi yolu fidan dikmektir. Diktiğiniz fidanlar sizin ile birlikte büyüsün” ifadelerini kullandı. 

Fidan dikimin tarif edilmesinin ardından akçaağaç, katalpa ve dişbudak fidanları toprakla buluşturuldu. Son olarak fidanlara can suyu verildi. 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat