alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Özel hastaneler için yeni genelge

Videoyu Aç Özel hastaneler için yeni genelge
A
a

Sağlık Bakanlığı yayınladığı coronavirüs genelgesi ile özel ve vakıf hastanelerinde de COVID-19 tanısı konulmuş vakaların kabul edileceğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı yayınladığı coronavirüs genelgesi ile Türkiye’deki salgın için yeni tedbirler alındığını duyurdu. Bakanlık alınan yeni tedbirlerin sağlık personelinin üzerindeki yükün azaltılması amacını taşıdığını belirtti. COVID-19 tanısı konuncaya kadar hastalara devlet ve vakıf hastaneleri ile tüm özel sağlık kuruluşlarında kabul ve tedavi yapılması zorunlu olacak. Bünyesinde üçüncü seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler pandemi hastanesi kabul edilecek.

ÜLKE TEYAKKUZDA
Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “1. Sağlık kurumlarına müracaat eden hastaların COVID-19 tanısı kesinleşinceye kadar Sağlık Bakanlığı hastaneleri, devlet ve vakıf hastaneleri ile tüm özel sağlık kuruluşlarınca kabul ve tedavi süreçlerinin yapılması zorunludur. 2. Bünyesinde enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları uzmanı hekimlerinden en az ikisinin bulunduğu ve üçüncü seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler pandemi hastanesi kabul edilir. Pandemi süresince enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, iç hastalıkları veya göğüs hastalıkları uzmanı başka bir hastaneden görevlendirme yolu ile karşılanabilir. Pandemi hastanesi; COVID-19 tanısı almış (Testi pozitif) vakaların tedavi sürecinin yapılmış olduğu hastane olarak tanımlanır. 3. Hastane bünyesinde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan pandemi eylem planına göre, pandemi genel koordinasyon ekibi oluşturulmalıdır. 4. Pandemi hastanelerinde; Pandemi hastalarına ayrılmış bir klinik ve bir yoğun bakım ünitesi belirlenmeli ve bu vakalar için rezerve edilmelidir. Vaka sayısının artması durumunda diğer yoğun bakım ünitesi ve servislerin hangi sıra ile ayrılacağı belirlenmelidir. Tedavisi başlamış ve devam etmesi gereken hastaların bulunduğu: onkoloji-hematoloji ve radyasyon onkolojisi klinikleri, organ nakli klinikleri ve kemik iliği nakil merkezlerindeki yataklar mümkün olduğu kadar normal olarak kullanılmaya devam edilecektir. 5. Pandemi hastanelerinin yetersiz kaldığı yerlerde 2. basamak erişkin yoğun bakım ünitesi bulunan hastaneler de pandemi hastanesi olarak hizmet verecek şekilde organize edilmelidir. 7. Pandemi hastalarına ayrılmış klinik ve yoğun bakım yataklarına gidiş güzergahı belirlenir ve bu güzergah üzerinde gerekli tedbirler alınır.”ESKİŞEHİR İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ
Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan koronavirüs genelgesi hakkında Özel Gürlife Hastanesi Başhekimi Ali Özdemir, “Biz hiçbir kamu desteği almayan bir kurumuz. Destek almadığımız için milletimizin bu zor gününde öz kaynaklarımızla dayanabildiğimiz yere kadar dayanamaya çalışacağız. Kurumumuzdaki sağlık biriminde çalışan arkadaşlarımızın hepsi bu ülkeye vefası olan insanlar. O yüzden biz de zor günde dayanacağız. Nasıl destekleneceğiz, nasıl süspanse edileceğiz bilmiyoruz ama şu an hazırlıklarımızı yapıyoruz. Eskişehir halkı için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Doğru olan şey bizim sağlık çalışanı olarak hiçbir vakayı kaçırmamız. Biz maksimum hassasiyeti göstereceğiz. Bakanlığın yayınladığı genelgeleri takip ediyoruz. Gerekli önlemleri alıyoruz” diye konuştu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat