alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Önemli aşı açıklaması: Omicron varyantına karşı...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Önemli aşı açıklaması: Omicron varyantına karşı...
A
a

ABD'li ilaç şirketi Pfizer ve Alman ortağı BioNTech’in geliştirdiği Kovid-19 aşısının 3'üncü dozunun Omicron mutasyonuna karşı etkili olduğu belirtildi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Yeni tip korona virüse (Covid-19) karşı aşı geliştiren ABD'li Pfizer ve ortağı Alman BioNTech firmalarından yapılan açıklamada aşının Omicron mutasyonuna karşı yüksek etki gösterdiği ifade edildi. Açıklamada, yapılan laboratuvar testlerine göre Pfizer/BioNTech aşısının 3'üncü dozunun nötralize edici antikorları 25 kat artırdığı belirtildi.

ABD'li ve Alman firma ayrıca, ihtiyaç duyulması halinde 2022 Mart'a kadar Omicron mutasyonuna karşı yeni bir aşı üretebileceklerini duyurdu.

Güney Afrika'daki Afrika Sağlık Araştırmaları Enstitüsü tarafından dün yayınlanan raporda, 2 doz Pfizer/BioNTech aşısının Omicron'a karşı etkisinin düşük olduğu, üçüncü dozun virüsü yenmeye yardımcı olabileceği ifade edilmişti.

DSÖ: “Covid-19 aşılarının Omicron mutasyonunda etkili olmaması için bir neden yok”
Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklamada, Covid-19’a karşı uygulanan aşıların, Covid-19 Omicron mutasyonundan korumaması için bir neden olmadığını aktardı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Direktörü Dr. Mike Ryan, son olarak ortaya çıkan ve dünya genelinde son günlerde hızla yayılan korona virüsün Omicron mutasyonuna ilişkin Güney Afrika’da yürütülen küçük çaplı araştırmanın ardından basın toplantısı düzenledi. Ryan, Covid-19’a karşı geliştirilen aşıların Omicron mutasyonuna da etkili olması gerektiğini söyledi. Araştırmaya göre, Pfizer/Biontech aşılarının diğer mutasyonlara kıyasla Omicron mutasyonuna karşı 40 kat daha az etkili.

Güney Afrika’daki Araştırmayı Yöneten Prof. Dr. Alex Sigal, 12 kişiden alınan kan örnekleri üzerinden yapılan çalışma sonucunda beklenenden daha iyi sonuçlar alındığı söyledi.

Dr. Mike Ryan, Omicron mutasyonunun diğer Covid mutasyonlarından daha güçlü olduğuna dair belirti olmadığını ifade ederek, “Bugüne kadar ki bütün mutasyonlarda hastaneye yatış ve ölümlerdeki azalmalar dikkate alındığında etkinliği kanıtlanmış güçlü aşılarımız var. Omicron için de bunun geçerli olmaması için bir nedenimiz yok” ifadelerini kullandı.

Omicron mutasyonu, birden çok Covid olan hasta sayısında artış yaşanan Güney Afrika’da ortaya çıkmıştı.

ABD’nin önde gelen bulaşıcı hastalıklar uzmanı ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, araştırmalarının ilk sonuçlarına göre, Omicron mutasyonunun daha bulaşıcı ama daha hafif belirtiler gösteriyor.
Ariman web reklam 2
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir