alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Önemli açıklama! Eskişehir'de koronavirüs test sayısı...

Videoyu Aç Önemli açıklama! Eskişehir'de koronavirüs test sayısı...
A
a

AK Parti İl Başkan Zihni Çalışkan koronavirüse karşı kentteki tüm yetkili birimlerinin etkin bir mücadele sürdürdüğünü kaydetti. Çalışkan Eskişehir’de virüs kaynaklı bir ölüme rastlanmadığını da belirterek Eskişehir’in virüs testi ortalamasında Türkiye’nin üzerinde olduğunu söyledi.

Eskişehir haberleri...

AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan ES TV’de canlı yayınlanan Vaziyet programının konuğu oldu. Çalışkan ES TV Genel Yayın Yönetmeni Ali Baş ve yazarımız Arif Anbar’ın sorularını yanıtladı. Çalışkan gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Eskişehir’deki Koronavirüs çalışmaları ve Sağlık İl Müdürlüğü ile yapılan görüşmelerle ilgili olarak bilgiler paylaşan Çalışkan, “Sağlık İl Müdürlüğümüz vasıtasıyla, sahadaki verileri topluyoruz, bunların paylaşım anlamında en son akşam, geç saatlerde Sağlık Bakanımız hem vaka sayısını hem kaybettiğimiz insan sayısını bizlere bildiriyor, şu çok sevindirici noktada duruyor; yapılan test sayıları gün geçtikçe artıyor. Benim çok da uzmanlık alanım değil ama seyrettiğimiz televizyon kanallarındaki özellikle bilim kurulu üyelerinin verdiği bilgilerde, herkese test yapmaktan ziyade hatalık belirtisi gösteren insanlara test yapmak hem elimizdeki malzemeleri doğru kullanmak hem de insanlarımızı paniğe sürüklememek adına çok faydalı olduğu kanaatindeyim. Şu ana kadar şehrimizde yapılan test sayısı, ülkenin tamamına yapılan test sayısına oranla daha iyi bir yerde duruyor”  ifadelerine yer verdi.

“VEFAT HABERİ ALMADIK”
Eskişehir’de etkin bir mücadele verildiğinin altını çizen Çalışkan, “Eskişehir’de bugün itibariyle de hiç vefat haberi almadık hamdolsun. Ben bunu şu yüzden söylüyorum; uzmanlar-bilim kurulu üyeleri, her televizyon kanalında buna ilişkin açıklamalar yapıyorlar ve bu da çok verimli oluyor. Biz kendi şehrimize ilişkin insanları paniğe düşürmemek adına 90 yaşındaki hastaların dahi tedavi edildiği süreçler yaşıyoruz. Tüm şehirlerimizde bunun artık tüm şehirlere yayılma ihtimali değerlendiriliyor. Biz bu anlamda Sağlık İl Müdürlüğü ve yapmış olduğumuz Şehir Hastanesi vasıtasıyla 1181 yatak, yaklaşık 300 tane uzman, 40 tane tabip, 224 ebe, 1000 kadar hemşireyle çok ciddi bir hizmet üretiyoruz ve bu açıkçası bugün itibariyle ülkeye tamamlanan 10 tane şehir hastanesi tabi böyle bir şeyi kimse arzulamaz ama ne kadar büyük bir ihtiyacı karşıladığı da ortada keza Yunus Emre Devlet Hastanemizin de bundan aşağı kalır yanı yok. Orada da 800 tane yatağımız, 233 uzmanımız, 151 ebe ve 744 hemşiremiz var. Bunlara bizim sağlık çalışanı, memur arkadaşlarımız ile tıbbi sekreter niteliğinde arkadaşlarımızın sayıları, Osmangazi Üniversitesi’nin de benzer sayıda yatakları. Şehrimiz bu anlamda etkin ve verimli mücadeleye hazır. En başta İl Sağlık Müdürlüğü olmak üzere tüm çalışanlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
“ Özel hastanelerimiz hazır mı?” sorusuna yanıt veren Çalışkan, “Özel hastanelerimiz de hazır. Özel hastanelerimizin de yine benzer tarzda yatak sayılarının ne olduğu, kaç tanesinin yoğun bakım yatağı olacağı, kaç tane total yatak sayısı olduğuna ilişkin tüm veriler İl Müdürlüğü tarafından toplanıp, buna ilişkin “A,B,C Planları’’ yapılma fikriyle, hangi süreçte nelerin yapılacağı değerlendiriliyor. Şu anda bütün hastanelerimiz hasta kabulüne hazır ve bu noktada herhangi bir hastane kısıtlaması olmaksızın çalışmalar devam ediyor” dedi.
 
İYİ ŞEYLER YAPIYORUZ
“Eskişehir’de bir planlama yapıldı mı? Mesela Eskişehir’in bir fuar merkezi var, Allah korusun salgının ciddi bir ivme kazanması durumunda o fuar merkezi ve okullar harekete geçirilip, hastaneye dönüştürülecek mi?” sorusu üzerine Çalışkan şu yanıtı verdi: “Valiliğe ilişkin kısımda bu planların kademeye uğrayarak yapılması kadar doğal bir şey yok. Buna ilişkin ortada oluşmamış bir şey için de mutlaka plan yapılıyor fakat bu planlamalar için de sizin söylediğiniz gibi fuar merkezi mi öncelikle kullanılacak yoksa şehir merkezinde salonlar mı kullanılacak, umut ediyoruz o noktaya gelmeyiz ama şehrimiz içinde kamusal anlamda çok fazla alanımız var ama bu bugünün konuşulacak meselesi değil ama her seferinde “A,B,C planları’’ yapılıyor ve yapılmaya devam edecek. Her türlü durumu düşünmek zorundayız. Buradaki en temel tedbir, aynı anda çok fazla insanın enfekte olması durumunda zorluk ortaya çıkacak. Aksi halde bu süreç sınırlı sayıda devam ettiği ve özellikle yaz dönemine geldiği zaman bizim için daha yönetilebilir bir hale gelecek. Yönetilebilir olmaktan çıkmamasına dair tedbirler almak zorundayız ki bu tedbirlerin hepsi buna dönük. Şükürler olsun ki bilim kurulunun 5-6 Ocak’ta kurulmasından sonra Türkiye bu konuda çok reel ve doğru önlemler aldı; okullara ilişkin, üniversitelerin tatil olması ve memurların izinli sayılması da dahil olmak üzere. Sadece sağlık personelinde, ki onlar da sahada olacakları için sağlık personeli bu anlamda çok önem arz ediyor. İnşallah bu süreci en iyi şekilde geçiririz zaten oranlarda da görünüyor. Tabi ki hiçbir insanımızı kaybetmeyi arzulamayız ama şu anda gittiğimiz oranlar iyi şeyler yaptığımızın sonucudur.”

ULAŞIMDA ÖZEL UYGULAMA OLMALI
Çalışkan, “Bu yer değiştirmeler sağlıklı enfekte olmuş insanlar için çok sorun değilken dolaşıma girmesi bunu İtalya örneğinde gördük, İtalya’da Kuzey bölgede oluşan ve Güneye gittiklerinde virüs olmayacağına dair düşünce çok hızlı bir yayılım sağladı. Bu hareket etme meselesini de önlemek lazım. Biz yine toplu taşıma araçları da dahil her şekilde devam etmemiz lazım. Toplu taşıma araçları demişken özellikle Büyükşehir Belediyemizin de hassas davranacağını düşünüyorum. Özellikle sağlık çalışanlarının getirilip götürme sabah ve akşam saatlerinde özel bir uygulamanın Büyükşehir Belediyesi ile başlanması gerektiği kanaatindeyim. Önemli olan sağlık çalışanlarımızı toplu taşıma içerisine sokmaksızın onları gidecekleri yere götürmek belki yayılım hızında etkili olur, bu pencereden bakmak lazım. Bu bir eksiklik midir? Eksiklik olması için eksiklikten öte alınması gereken tedbir hareket etme kısıtlılığı ortaya çıktığına göre ben bakıyorum otobüslerde çok fazla kalabalık yok eğer açıktaki otobüslerimiz varsa bu otobüsler özellikle hastanelerimizin mesai saatlerine bakarak, oradaki çalışan personelimizin dağıtılması anlamında katkı sağlayabilir” dedi.MASKEDE SIKINTI YOK
Maske konusunda Eskişehir’de sıkıntı yaşanmadığına vurgu yapan Çalışkan şunları söyledi: “Gündüzalp Öğrenci Yurdu’ da dahil olmak üzere bizim maske ve kıyafetle ilgili hiçbir sıkıntımız yok. Mesele biraz şu noktada; henüz kendisi bir hastayla temas etmemiş ve temas etme ihtimali olmayan çalışanlar da hemen anında tulumlara ulaşmayı arzuluyorlar. Burada meselenin enfekte olmuş insanlarla temas halinde bulunan insanlarla biraz daha iyi değerlendirilmesi lazım. Dediğiniz yurtta herhangi bir sorun yok, tüm önlemler de alınıyor. Hastalık belirtisi de yok o bölgelerde şu an”

KESİNTİ AÇIKLAMASI
Doğalgaz ve elektrik kesintileri hakkında konuşan Çalışkan, “Ben işletmenin adına bunun taahhüdünü vermem ama bildiğimi söyleyeyim size. Tüm alanlarda olmak üzere özellikle elektrik, su doğalgaz gibi şeylerde belki fatura ertelemelerine ilişkin çözümler gelecek. Buna ilişkin sağlayıcıların buna ilişkin tedbirleri ve teklifleri var. Bunlar paket önlemlerinden biri olabilir ama bugün için bunu şu tarzda yapalım demek mümkün değil. Aynı şey bizim az önceki toplantımızda da konuşuldu bunlar da ilerleyen süreçte düşünülecek çözümler ve önlemler. Zaten bankalardan para çekmek de dahil olmak üzere her kolaylaştırıcı işlemi hemşerilerimizin ayağına getirmek üzere çözümler üretiyorlar” diye konuştu.

HERKESİN ÇÖZME ÇABASI VAR
Çalışkan Eskişehir’de tüm birimlerin virüs konusunda çok duyarlı olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle noktaladı: “Herhangi birinin en uç noktada değerlendirdiğiniz ve en basit noktada nitelendirdiğiniz sorunu dahil bana Whatsapp’tan atıyorlar. Dolayısıyla sahayı çok rahat gözlemliyoruz. Nerede sorun var, kim ne sorun çıkartmış, nerede bir aksama olmuş, neye ihtiyaç varmış bunların hepsi bana geliyor. Sosyal medyadan da geliyor. İnanın çok doğru bir noktadayız, tüm kamu kurumlarımızla entegre olmuş ve kendi içerisinde kenetlenmiş bir şekilde bu işi yönetiyoruz. Yine söylüyorum, başta Sayın Valimiz olmak üzere, Belediye Başkanlarımız, bürokratlarımız, müdürlerimiz olmak üzere herkesin bu meseleye dahil olma ve çözme çabası var. Bunun yoğun bir şekilde devam etmesi lazım. Bu birliktelik içerisinde çözülecek bir soru. Ben herkesin buna duyarlı olduğunu düşünüyorum. Sadece birkaç tane sokağa çıkma ve tedbirsiz davranmaya ilişkin kısım bizim için bir kıstas değil, biz Eskişehir’de herkesin buna hem kendisi için hem de toplumun tamamı için bu sürecin ötelenerek, daha uzak noktaya götürülerek ve daha az hastalık bulaşmasıyla sonuçlandırılmasının bilincinde ve inancındayız. Ben başta tüm bürokratlarımız ve İl Sağlık Müdürümüz olmak üzere sağlık çalışanlarımıza minnettarlığımızı ifade etmek istiyorum.”
 
1000
icon
Misafir 27 Mart 2020 21:34

Bu şehrin saglık muduru, baştabibi yokmu. Avukat mi yapiyo bu aciklamalari.

0 1 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat