alexa
Kazım Kurt - Odunpazarı Belediye Başkanı

Milyonlarca açıköğretim öğrencisine müjde

Videoyu Aç Milyonlarca açıköğretim öğrencisine müjde
A
a

Milyonlarca öğrencisi bulunan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi dijital kitap uygulamasına geçme kararı aldı. 

Öğrencilere daha güncel ve doğru bilgiyi sunabilmek, kağıt ve baskı maliyetlerindeki yükselme, bunların öğretim giderine yansıtılmasıyla ortaya çıkacak artışlardan öğrencileri korumak, her yıl milyonlarca kitap basılması nedeniyle doğaya verilen zararı en aza indirmek, kamu kaynaklarını daha etkin ve verimli kullanmak amacıyla 2018-2019 öğretim yılından itibaren öğrencilere basılı kitap vermek yerine Anadolum e-Kampüs Sistemi aracılığıyla sunulacak olan dijital kitaplar ve e-öğrenme malzemeleri olarak kullanılacak. Bu adımlar neticesinde elde edilen maliyet düşüşü öğrencilere olumlu bir şekilde yansıtılacak ve hâlihazırda 275 lira olan basılı kitaba devam edilmesi durumunda 350 liranın üzerine çıkması kaçınılmaz olan öğretim gideri 225 liraya düşürülecek. 

"Anadolum e-Kampüs Sistemiyle alana dair birikimin farklılığı ortaya çıkıyor" 

Konuyla ilgili Anadolu Üniversitesi'nden bir açıklama yapılırken, yeni sistem hakkında bilgiler verildi. Öğrencilerin zamandan ve mekandan bağımsız olarak bilgiyi almaları için çalışmaların devam ettiği belirtilen açıklamada, "Üniversitemizin topluma hizmet misyonunun vazgeçilmez unsuru olan dezavantajlı grupta yer alan öğrencilerimize yönelik yeni uygulamalarımız da öğrencilerimiz ve kamuoyuyla ayrıca paylaşılacaktır. Açık ve uzaktan öğrenme alanında ülkemizde öncü olan ve dünyada sayılı örnekler arasında yer alan Anadolu Üniversitesi, öğrencilerinin zaman ve mekândan bağımsız olarak güncel ve nitelikli bilgiyi alabilmeleri için dijital teknolojilerden yararlanma imkânlarını sonuna kadar kullanmakta; son yıllarda uygulamaya koyduğu ve anlık güncellenebilen binlerce online ders içeriğinin paylaşıldığı Anadolum e-Kampüs Sistemiyle alana dair sahip olduğu birikimin farklılığını ortaya koymaktadır" denildi. 

"Önemli bir maliyet kalemi de ortadan kaldırılmış olacaktır" 

Özellikle kağıt ve baskı maliyetlerinin öğrencilere yansımaması için kararın alındığı belirtilen açıklamada, "Bu kararın alınmasındaki bir diğer etken kâğıt ve baskı maliyetlerindeki yükselişin öğrencilerden alınan öğretim giderlerinde artış yapmayı kaçınılmaz kılmasıdır. Öğrencilerimizin açık ve uzaktan öğretim hizmetleri için ödedikleri giderlerle; sınavların organizasyonu, her bir sınavda yaklaşık 500 bin kamu görevlisinin ücretli görevlendirilmesi, ders içeriklerinin üretilmesi, kitap basımı, ders anlatım videolarının üretilmesi, soruların yazdırılması, uygun internet altyapısının kurulması ve sürdürülmesi gibi çok sayıda faaliyet gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda kitap basımının kaldırılmasıyla önemli bir maliyet kalemi de ortadan kaldırılmış olacaktır" ifadelerine yer verildi.
 
1000
icon
Yıldız tkn 17 Ağustos 2018 13:25

4 yanlıs 1 dogruyu goturmesin artık kaldırılsın bu sistemm

0 0 Cevap Yaz
Saruhan 16 Ağustos 2018 21:17

4 yanlış 1 doğru götürmesin yada çıkmış sualden sorulsun bu uygulama hayır getirsin İNŞAALLAH RAHMAN Mezun olayım MASTIR için okurum oda ya tutarsa hz Furkandan başka kitap kırat etmem gazete bile işim olmaz..

0 0 Cevap Yaz
Cihan GEM 15 Ağustos 2018 18:52

Maliyetler düşecekmiş. Ulan siz milletin gözünden düştünüz zaten. Böyle küçük şeylerle uğraşacağınıza sıkıyorsa bi yerleriniz, şu saçmasalak yürüttüğünüz eğitim sistemini adam gibi bi hale getirin de milletin içindeki okuma sevgisi geri gelsin.

0 0 Cevap Yaz
Misafir 15 Ağustos 2018 14:50

4 yanlış 1 doğruyu götürmesin. İnsanda ders çalışma hevesi bile kalmıyo, ayrıca sınavda çok motivasyon düşürüyor

0 2 Cevap Yaz
Sefa 15 Ağustos 2018 11:18

4 yanlış bir doğruyu götürmesi nedeniyle millet zaten Türk eğitim sistemine ticaretci gözüyle bakıyor. Bu uygulamayla aklanamazsınız

0 2 Cevap Yaz
Ecoo 15 Ağustos 2018 01:34

Bunu yapacaklarına 20 sorundan !! 4 yanlış 1 doğru götürme olayını kaldırsalar da milyonlarca öğrenci sayısı mezun olup azalmış olsa daha iyi olmaz mı anca maliyeti aza indirme adı altında her dönem bizden kredi başına fazladan para almak güzel tabi zaten gidip kitap almıyoruz , bizde e-kampüsten çıkmış sınav sorularından çalışıyoruz .

0 4 Cevap Yaz
Selvi Munar 15 Ağustos 2018 00:19

Çamur at izi kalsın sanki ödenen paraların kitaplarını aldıkta dijitali kaldı. Herkez internet zenginimiki dijitalden çalışsın herkeste son model telefon varda hafızasına indirsin. Komik olmayın 50 tl düşük ücret -kitap ne olaki topu topu 2 sınavın öğretmen ücretlerinimi ögrenciden alıyor sunuz? Önce kendi müsrifliğinizi bi gözden geçirin kitap bahaneniz olmasın.

1 5 Cevap Yaz
Ebru . 14 Ağustos 2018 21:46

Zaten ders calismak zor bir de kitaplari vermeyin tam olsun bravoo...

1 3 Cevap Yaz
esen 14 Ağustos 2018 21:34

Evet sanat tarihinden bende kaldım..çünkü herkesin evinde int yok ve herkes takip edemiyor. .Bence de gözden geçirilmesi lazım..

1 6 Cevap Yaz
O 14 Ağustos 2018 21:27

4 yanlış 1 doğruyu götürmesin..

1 6 Cevap Yaz
Muhittin Şahan 14 Ağustos 2018 21:19

3 yıldır tek dersten kalıyorum mezun olamadım yüzyüze görmeyince olmuyor bu dersi diğer okullardan niye alamıyorum mevzuat demeyin tek ders sınavına üç dersi alıp ortalama yükseltende doğruyu yanlışa kurban edende siz ve yöneticileriniz sizden nefret ediyorum

2 2 Cevap Yaz
Vatandaş 14 Ağustos 2018 20:40

Müthiş bir adım.

3 2 Cevap Yaz
Erhan Karaçay 14 Ağustos 2018 14:58

Tarih Bölümünde okurken Sanat Tarihi dersinde bu derse ait basılı yayın verilmediği için o dersi dijital takip ettim,tüm ülke çapında bu dersin başarı oranı çok düşük oldu. Bu kararın yeniden gözden geçirilmesi iyi olur.

6 22 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Ahmet Ataç
Final Akademi Okulları
Ahmet Ataç - Hayat Tepebaşı'nda Güzel