alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Marmara'daki müsilaj, Eskişehir'i de vurdu!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Marmara'daki müsilaj, Eskişehir'i de vurdu!
A
a

Marmara Denizi'nde görülen ve yavaş yavaş diğer denizlerimize de yayılan müsilaj, İç Anadolu şehri olan Eskişehir’deki balıkçıların da satışlarını olumsuz etkiledi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorunu, diğer kentlerdeki balıkçıları da vurdu. Eskişehir’deki balıkçılar, balıklarını Karadeniz ve Ege bölgesinden almalarına rağmen vatandaşların ‘müsilaj’ tepkisiyle karşı karşıya kaldıklarını belirtiyorlar.

“‘Bu balık Marmara’dan mı?’ diye soruyor”
Uzun yıllardır Eskişehir’de balık satan Muharrem Şahin, Marmara’daki müsilaj sonrasında yaşadıklarını dile getirdi. Balıkçı Şahin, “Şu anda zaten balık sezonun dışındayız. Bununla birlikte müsilaj bizi bir daha vurdu. Biz balıklarımızı Karadeniz ve İzmir bölgesinden alıyoruz. Bu nedenle müsilaj ile alakamız yok. Ancak bize balık almaya gelen her 10 kişiden 6-7 kişi ‘Bu balık Marmara’dan mı?’ diye soruyorlar. ‘Hayır, değil’ diyoruz. Yine ‘nereden getirdiniz o zaman’ diye soruyor. Bazılar gelip balığı sormadan ‘bunda zehir olabilir mi?’ diye soruyorlar. Hayatımı bu tezgâhta verdim. Kimse gelip de ‘hangi denizden aldınız bu balığı?’ diye sormazdı. Ancak şu anda çoğu müşteri bizim balıkları Marmara’dan getirdiğimizi sanıyor. Daha önce haftada 3-4 gün balık alan düzenli müşterilerimiz bile balık almayı bıraktılar. Diğer vatandaşlar da dediğim gibi korkarak yaklaşıyor. Müsilaj satışlarımıza son darbeyi vurdu” diye konuştu.

“İnsanlara anlatmayı çalışıyoruz”
Muharrem Şahin, balık ve müsilaj ile ilgili soru soran vatandaşların doğru bilgiye ulaşmaya çalıştığını söyledi. Şahin, “Bize soru soranlara biz şunu diyoruz; ‘Şu anda Marmara denizinde avlanma yok. Avlanma olsa da bu müsilajın insan sağlığına zararı olmadığını uzmanlar söyledi. Biz yıllardır burada balık satıyoruz. Zehir veya vatandaşlara her hangi bir durumda en küçük ihtimale zarar verecek ürün satmıyoruz, satmayacağız da” dedi.

“Yanlış bilinenlere aydınlık getirilmeli”
Kentin birçok mahallesinde balık tezgâhı bulunan balıkçı Selahattin Aslanbenzer de müsilajdan etkilendiğini söyledi.
Aslanbenzer, “Müsilaj çıktıktan sonra satışlarımız azaldı. Vatandaş artık balık almaktan çekiniyor. İster istemez olumsuz etkilendik. Bir an önce müsilaj hakkında yanlış bilgiler düzeltilmezse yerel balıkçılar etkilenmeye devam edecek” şeklinde konuştu.

 
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat