Yeni mi; Yeni!

28 Aralık 2016 09:53
A
a
Zaman ve Mekân!
İnsanın ömrüne eşlik eden iki yoldaş. Birbirine dönüşebilen iki büyü. Kiminiz için önemli zaman: geçmiş zamandır. Kendi çocukluğunuza ve varlığınıza duyduğunuz özlem, nesnelere olan bağlılığa dönüşür. Kiminize göre zaman, geleceği oluşturmak üzere atılan adımlardan ibarettir. Umuda kaygı karışır.  Kimine göre zaman yaşadığınız ‘an’dır. An, çoğu zaman ele avuca sığmayan uçarı bir çocuk gibidir; yerinde durmaz. Sürekli devinirken düşkünlükle şaşkınlık; tutku ve boş vermişlik birbiriyle yarışır.
Akıl, her zaman hayata müdahalesini yapar. Neyle meşgul olursanız olun, neye yönelirseniz yönelin kendi sıralamasını yapar. Zaman ve mekân böylece yeni adlar alır. Günler, aylar, mevsimler yıllar. Günler günleri, aylar ayları, mevsimler mevsimleri, yıllar da yılları devinerek birbirini kovalar. Dil kendine yine bir oyun yaratarak eski-yeni kavramlarla ölümlü dünyanızda size teselliler sunar. Yeni bir gün, yeni bir ay, yeni bir mevsim, yeni bir yıl…
Yine yeni bir yılın arifesindesiniz. Ben de. Yeni bir yıl, birçoğunuz için dostlarınızla paylaşabileceğiniz güzel bir eğlence ile başlasa da insanoğlu için yeni fırsatların kollandığı, iyi ve güzelliklerin dillenmesi için de bir fırsattır. Bu fırsatlara bakış açınız size yeni olarak gelen günlerinizdeki moralitenizi olduğu kadar başarınızı da etkileyecektir. Bu nedenle yeni yıla bakış açınız, ya genelleyerek “Amaaan işte, yeni mi; yeni”  derken burun kıvırabilirsiniz ya da  “Yeni mi? Yeni!” diyerek coşkuyla karşılayabilirsiniz.
Bakış açınız ister zamanı geriye saran gelenekçi bir tutum; ister bugünü kavrayan veya ‘an’ı yakalamaya dayanan pratik bir tutum olsun, gelen her günün kendine has sevinçleri ve yükleri olduğunu unutmamalıyız.
Yaşadığımız coğrafyada zaman ve mekân cinnetin ve cinayetin tik taklarını çoğaltıyor. Coğrafyamızda her geçen gün caddelere uzanan ölü ceninler toplanıyor. Yeni mi? Yeni !
Yaşlarımızın çoğaldığı, yeni yılı karşıladığımız bugünlerde hepimiz bir maskeden umut çalmaya çalışıyoruz.  Şimdiden bir sevince açmaya çalıştığımız yeni yılın ilk saatinde bir mumu üflerken şarkılar söylensin. Gingelbers gingelbers …
“Yeni mi? Yeni!” diye bizim dudağımızın kenarına düşen gülümseme çoğalsın, aynasını bulsun.
Her şeye rağmen umut kazansın, sevgi kazansın, barış kazansın. Merhamet dile, kötülük dize gelsin.
Yeni mi? Yeni olsun her şey!
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Osman Usta
REPUBLIC