alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Prof.Dr. Alper Çabuk

Yaşamlara Yüklenen Değer

Bu zaten yaşamlarımıza yüklediğimiz değeri ve anlamı aslında doğrusu değersizliği ve anlamsızlığı çok öz bir şekilde anlatıyor.

10 Haziran 2019 08:46
A
a
Geçtiğimiz hafta 5 Haziran’da Dünya Çevre Gününü sessiz sedasız, heyecansız, toplumsal bir farkındalık ve bilinç yaratmaktan uzak bir şekilde kutladık. Farkında olmasak da ya da fark etmek istemesek de sahip olduğumuz en değerli hazinemiz yaşamımız ve yaşamımızın mutlak bağlı olduğu çevremiz, Dünyamız. Bu hafta lafı fazla uzatmadan, fark etmediğimiz Dünya Çevre Gününe atfen, talk show sanatçısı George Carlin’in bir konuşmasının kısa bir bölümünü paylaşacağım. Bu zaten yaşamlarımıza yüklediğimiz değeri ve anlamı aslında doğrusu değersizliği ve anlamsızlığı çok öz bir şekilde anlatıyor.
“Daha yüksek binalarımız, ama daha kısa sabrımız; daha geniş oto yollarımız, ama daha dar bakış açılarımız var. Daha çok harcıyoruz, ama daha az şeye sahibiz; daha fazla satın alıyoruz, ama daha az hoşnut kalıyoruz. Daha büyük evlerimiz, ama daha küçük ailelerimiz; daha çok ev gereçleri, ama daha az zamanımız var. Daha çok eğitimimiz, ama daha az sağduyumuz; daha fazla bilgimiz, ama daha az bilgeliğimiz var. Daha çok uzmanımız, ama yine de daha çok sorunumuz; daha çok ilacımız, ama daha az sağlığımız var.
Çok fazla alkol ve sigara tüketiyoruz, çok savurganca para harcıyor; çok az gülüyoruz, çok hızlı araba kullanıyor, çok çabuk kızıyor; çok geç saatlere kadar oturuyor, çok yorgun kalkıyor; çok az okuyor, çok fazla TV izliyoruz ve çok ender şükrediyoruz. Mal varlıklarımızı çoğalttık, ama değerlerimizi azalttık. Çok konuşuyoruz, çok az seviyoruz ve çok sık nefret ediyoruz. Geçimimizi sağlamayı öğrendik, ama yaşam kurmayı öğrenemedik. Yaşamımıza yıllar kattık, ama yıllara yaşam katamadık. Dış Uzayı fethettik, ama iç dünyamızı edemedik. Daha büyük işler yaptık, ama daha iyi işler yapamadık. Havayı temizledik, ama ruhumuzu kirlettik. Atoma hükmettik, ama ön yargılarımıza edemedik.

………………………………

Zaman artık, hızlı hazırlanan ve yavaş sindirilen yiyeceklerin, büyük adamlar ve küçük karakterlerin, yüksek kârlar ve sığ ilişkilerin zamanıdır. Günümüz artık, iki maaşın girdiği ama boşanmaların daha çok olduğu, daha süslü evler ama dağılmış yuvaların olduğu günlerdir. Bugünler, hızlı seyahatler, kullanılıp atılan çocuk bezleri, yok edilen ahlakî değerler, bir gecelik ilişkiler, obez bedenler ve neşelendirmekten sakinleştirmeye hatta öldürmeye kadar her şeyi yapabilen hapların olduğu günlerdir. Vitrinlerde her şeyin sergilendiği ama depolarda hiçbir şeyin olmadığı bir zamandayız’’.

-----------------------------------------

Eskişehir Teknik Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek yaşamlarımıza değer ve anlam katmayı hedefleyen Uluslararası Afet ve Dirençlilik Kongresi 26-28 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bildiri özeti sunmak için bugün son gün. Detaylı bilgi için www.idrcongress. org adresini ziyaret edebilirsiniz.

İyi haftalar dilerim.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat