Xvı. Direklerarası Seyirci Ödülleri

16 Kasım 2016 09:50
A
a
16.Direklerarası Seyircileri Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu. Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde yapılan ödül töreninin bu yılki ev sahibi Tepebaşı Belediyesi idi.
Geçtiğimiz sezonda “Anadolu’da Tiyatro var” sözünden yola çıkarak, Amasya, Ankara, Bartın, Bilecik –Bozüyük, Bolu, Burdur, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Kocaeli, Van’da sahnelenen oyunlarda kategorilerinde en başarılı olan oyuncular ve tiyatrolar ödüllerini aldılar.
Her etkinliği ve ödül töreninin bir ruhu vardır. Bu yıl ödül alan sanatçıların hemen hemen tümü; tiyatronun kolektif bir sanat olduğuna vurgu yaparak ödüllerini “Ekipleriniz adına alıyoruz” vurgusunu yaptılar. Sanatçıların bu duyarlı davranışı seyircilerin de takdirini kazandı.  Ödül törenleri bu açıdan ekipleri tekrar bir araya getiren ve ustalarla genç oyuncuları yeniden buluşturan önemli etkinlikler olarak karşımıza çıkıyor.
Son günlerde tiyatro sanatına ve kurumlara yönelik bazı değişimler yaşanıyorsa da tiyatro her zamanki gibi yaşamın içinde var olmaya devam ediyor. Özellikle bu sanata gönül veren sanatçılar canla başla işlerini yapmaya ve sanat aracılığıyla toplumla buluşmaya özen gösteriyor.
Bu seneki ödüller arasında Ahmet Ataç’a verilen "Sanata Destek Özel Ödülü" çok anlamlı idi. Zira kentimizin sanat aracılığıyla dönüşmesine büyük katkı veren Ahmet Ataç, sadece sanatın bu kentte icra edilmesine değil, sanatın ve sanat ürünlerinin kentin dokusunu oluşturmasına da özen gösteriyor. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu’nda yapılan 150’den fazla heykeli bu kente kazandırarak Eskişehir’i bir açık hava müzesi haline getirdi. Bugün Tepebaşı Bölgesinde hangi parka gitsek, toprak heykeller bizi karşılıyor. Bu heykellerin çoğu özgün sanat yaratıları; bir kısmı da “Esinleyenine ve bu kente vefa” niteliği taşıyor. Ceren Necipoğlu adına yapılan Özdilek Kültür Merkezi’nde bulunan Arp heykeli, Soma işçileri için Özgür Kaptan’ın yaptığı ve Tepebaşı Belediyesi önünde bulunan Soma heykelini bunlar arasında sayabiliriz.
 
Bunun yanı sıra 6 yıldır yürütülen Sanat Çalıştayı’nda yapılan 300’den fazla eser de Belediye salonlarında sergileniyor. 9 yıldır Uluslararası Şiir Festivali yürütülüyor. En önemli çalışmalardan biri de 300 çocuğun Çocuk Senfoni Orkestrası’nda yürüttüğü çalışmalar.
 
Tiyatro konusunda da uzun yıllardır Tepebaşı Gençlik Tiyatrosu binlerce gence ulaşarak onları tiyatroyla buluşturuyor. Kolektif bir çalışma olan tiyatroda görev alan gençler sessizce ama büyük etki yaratan oyunları halkla buluşturarak önemli bir çalışmayı yürütüyor.
Azizname, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Midası’ın Kulakları, Hastane Hastane ve Tınmaz oyununu sahneleyen Tepebaşı Gençlik Tiyatrosu, tiyatronun gençler ve çocuklara ulaştırılmasını sağladığı ve çocukların tiyatroyu sevmelerine verdiği katkılardan dolayı Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.  Bu konuda büyük bir özveriyle çalışan Fatih Pazvantoğlu, Selçuk Tuzcuoğlu, Tınmaz adlı öykünün yazarı Fidan Kaplan ve Kareograf Levent Bıdıl’ı tekrar kutluyoruz.
 
Ancak onların çalışmalarının jüri tarafından bu yıl daha farklı alanlarda değerlendirmeleri gerektiğini de söylemeden edemeyeceğim. “Marifet İltifata Tabidir” sözüyle yola çıkan Direklerarası Seyircilerinin bunu gözden kaçırmayacaklarını umuyorum.  Bu konuda kentimizde Şehir Tiyatroları ve Ödül alan Sui Generis ve Odunpazarı Belediyesi oyuncularının yanı sıra Tiyatro Anadolu başta olmak üzere özel birkaç tiyatroda da çok önemli oyunlar sergileniyor. Bunların da dikkate alınması gerekmektedir.
 
Ödül alan sanatçılarımızı buradan tekrar kutlarken sanatın ve tiyatronun hayatımıza katacağı zenginliklerin eksilmeden sürdürülmesini temenni ederim.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Osman Usta
REPUBLIC