alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Üstüne bir de grip eklenecek

Geçen sene grip vakaları çok az olduğuna dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge, bu sene gribin covid 19'la birlikte seyredeceğini belirtti

5 Ekim 2021 09:56
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Geçen sene grip vakaları çok az olduğuna dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge, bu sene gribin covid 19'la birlikte seyredeceğini belirtti. Gerçekten de geçen sene covide karşı aldığımız maske – mesafe ve hijyen tedbirleri, grip vakalarının az seyretmesine neden olmuştu. Oysa ki bu sene işler değişecek. Çünkü aşılarımızı olduk ve hayata kaldığımız yerden devam ediyoruz. Dolayısıyla geçen sene covide karşı korunalım derken, kapmadığımız grip virüsünü de (iki senelik mutasyonuyla birlikte) kapmamız büyük olasılık.

Özellikle yaşlıların gribi küçümsememesi lazım. Çok şükür ki ülkemizde iyi giden şeyler de var. Bunlardan biri de sağlık sistemi. Normalde 85 lira civarında olan grip aşısını satın alıp, en yakın Aile Sağlık Merkezi'nde yaptırabilirsiniz. Ancak 65 yaş üzeri vatandaşlarımız ve hamile olan kadınlarımız bu aşıdan ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

Kendi adıma gidip – ilk fırsatta – grip aşısını yaptıracağım. Sizlere de tavsiyem bilime inanıp, covid aşılarının yanında bir de grip aşısını olmanızdır. 85 lira, insanın canından kıymetli değil. Bu arada risk grubu yüksek olan vatandaşlarımız da aşıdan bedava faydalanabilecek.

İki senedir aşı meselesini tartışıp duruyoruz. Bir taraf bilimsel verileri – bıkıp usanmadan – ileri sürüyor. Diğer taraf ise aşıların insanları boynuzlu filan yapacağını ileri sürüyor. Şimdiye kadar aşı olanların vampire dönüştüğünü, frak ve kırmızı pelerin giyip tabutta gündüz vakti uyuduğunu görmedim. Ancak aşı olmayı reddedenlerin öldüğünü çok gördüm. Lütfen aşılarınızı yaptırın. Buna grip aşısı da dâhil...

 

Çok sert bir kış geliyor

Asrın en büyük hükûmetimiz her ne kadar market raflarındaki salça konservelerinin altını çevirip çevirip etiket kontrolü yapsa da, hemen her gün ve hemen her şeye zam geliyor. Son olarak sigaraya da zam geldi. Elbette sigaranan zararlı olduğu ortada. Allah herkese bırakmayı nasip etsin. Fakat bu başka bir mesele. Vatandaşın bir kısmı için sigara fiyatlarının artması çok kötü bir gelişme.

Yine her ne kadar hükûmetimiz sürekli, "Aslında dünyanın da ekonomisi çok kötü" dese de, dünyada bolluk dolu bir dönem geçirdik. Amerika sürekli dolar basıp piyasaya sürdü ve petrol fiyatları da en dibe inmişti. Ancak şimdi işler değişiyor. İlk olarak petrol ve doğalgaz fiyatlarına küresel arenada zam geldi. Yani ekonomide çiçeklerin açtığı bahar ayları geçti. Şimdi önümüzde kara kış var.

Yine – yeni – yeniden her ne kadar hükûmetimiz Türkiye'de tarım politikasında bir sıkıntı olmadığını, zaten çiftçinin son model telefon kullandığını söylese de durum böyle değil. Ülkemiz kendi ihtiyacının çok altında üretim yapıyor. İthalat yapmasak karnımızı doyuramayız. Türk tarımı çoktan çöktü çünkü. Üzerine helva kavurmaya kalksak yağı Endonezyadan, şekeri Amerika'dan, unu da Rusya'dan alacaksınız. Şimdiye kadar dışarıdan buğday alarak, palm yağı alarak, mercimek alarak günü kurtarıyorduk belki. Ancak şimdi küresel çapta bir kuraklıkla karşı karşıyayız ve gıda fiyatlarının yüzde 10 – 15 arasında artması bekleniyor. Siz buna asrın en becerikli Merkez Bankası'nın faiz politikasını da eklerseniz, Türk Lirasının dolar karşısındaki değer kaybıyla birlikte gıda fiyatlarının ülkemizde en az yüzde 50 artacağını görürsünüz.

Tabii gelen elektrik zamlarını, vergi zamlarını ve yeni icat edilen "sorma öde" vergilerini de eklerseniz tablo tamamlanır.

Bu kış çok sert geçecek; Allah yardımcımız olsun...

 

Ariman web reklam 2
1000
icon
Hikmet Aras 5 Ekim 2021 10:04

resmi kurum ve sitelerde kaloriferler Ekim 15 den önce yakılamıyor.Oysa Eskişehir gibi yerlerde bu tarihin öne alınması gerek.Bundan dolayı tamda bu zamanlarda hastalıklar artıyor.

2 1 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat