alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Üç sene sonraya buluşalım

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'yla birlikte hatıra fotoğrafı çektirmiş

1 Ekim 2021 08:34
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'yla birlikte hatıra fotoğrafı çektirmiş. Söz konusu fotoğraf, sosyal medyada da çok konuşuldu ve ilgi gördü. Sayın Ataç'ın, partisinden yol arkadaşı Ekrem İmamoğlu'yla yaptığı görüşmeler elbette önemlidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin en güçlü belediyesi. İki kentin arasında iş birliği yapılması, başta Eskişehir'in yararına olur. Biz Köstence'deki, Güney Kore'nin Paju şehrindeki bir kardeş şehirliğin bile önemli olduğunu biliyoruz. Kaldı ki İstanbul'la iyi ilişkiler kurmak çok işimize yarar.

Ancak bir de fotoğrafın başka bir boyutu var. O da fotoğrafta bulunan iki CHP'li Belediye Başkanının da istikbalde daha başka makamlara yakıştırılıyor olması. Henüz 51 yaşında olan Ekrem İmamoğlu'nun politikada önünü açık. Adı CHP Genel Başkanlığı ve hatta Cumhurbaşkanlığı için geçen İmamoğlu, şüphesiz çok önemli bir figür.

İmamoğlu gelecekte ne tip sorumluluklar yüklenir bilemeyiz. Cumhurbaşkanı mı olur, başbakan mı olur bunu zaman gösterir. Tabii fotoğraftaki bir diğer başarılı belediye Başkanı Ahmet Ataç da – tıpkı İmamoğlu gibi – gelecekte farklı görevlere gelme ihtimali olan bir isim. Pek çok arkadaşının Sayın Ataç'ı Büyükşehir Belediye reisi olarak görmek istediğini biliyoruz.

Aslına bakarsanız bu önemli fotoğraf hakkında yorum yapmak için belki de çok erken. İsterseniz şöyle yapalım; bu fotoğrafı bir köşeye koyalım. Şu anda takvim yapraklarımız 2021 yılının Ekim ayının ilk gününü gösteriyor. Gelin sizinle randevulaşalım; çok değil üç sene sonra, yani 2024 yılının 1 Ekim'inde söz konusu fotoğrafımızı arşivden çıkartalım ve, "Nereden, nereye?" diye gelişmeleri değerlendirelim. 2024 yılının 1 Ekim'inde hem genel seçimler, hem de yerel seçimler tamamlanmış olacak. Ahmet Ataç nerelere gelecek, Ekrem İmamoğlu nerelere gelecek? Hep birlikte bekleyip görelim...

 

Saksıyı az çalıştırmışlar 

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri eş zamanlı bir operasyon düzenleyerek, 9 zanlıyı gözaltına aldı.

Üstelik öğreniyoruz ki silah kaçakçılığı yapan suç şebekesinin tek suçu da bu değilmiş. Operasyonda 13 adet tabanca ve çok sayıda tabanca yedek parçaları yakalanmış. Ancak bu arada hatırı sayılır bir miktarda, 144 gram metanfetamin de yakalanmış. Tabii bu miktar uyuşturucunun "İçiciyim" olarak savunulması imkansız. Belli ki suçlular, uyuşturucu ticareti de yapıyorlarmış. Nitekim polis yapılan aramalarda saksılar içinde kenevir yetiştirildiğini de tespit etmiş. Tabii bütün bu yaptıklarının yanlarına kâr kalacağını düşündüklerine göre, saksıda esrar yetiştiren zanlıların saksılarının pek çalışmadığını söyleyebiliriz.

Polisimizi tebrik ediyoruz. Eskişehir dünyanın en güvenli şehirleri arasında gösteriliyor. İşte kahraman polisimizin böyle özverili çalışmaları neticesinde oluyor bu işler.

 

İyi Kötü Çirkin 

Ekonomide iki önemli gelişme oldu. Bunlardan biri Merkez Bankası'nın faiz azaltmasıydı. Diğeri ise yeni açıklandı, yıl boyu 240 bin liranın altında ciro yapan esnaf vergi ödemeyecek.

Faizlerin indirilmesi "Kötü" bir gelişme. Esnafa vergi muafiyeti getirilmesi ise "İyi" bir gelişme. Daha az vergi alacak devletin kasasının dolmayacak olması ise, "Çirkin" bir risk barındırıyor.

Gelin tek tek inceleyelim...

Faizlerin indirilmesinin – bu koşullar altında – faydası olmaz ama zararı çok olur. Nitekim Dolar 9 lira sınırına dayandı. Dövizin bu kadar artması yalnızca borçlu işadamlarımızı değil, çiftçimizi de çok olumsuz etkiliyor. Üstelik ithalata dayanan bir ekonomimiz olduğu için, liranın devalue olmasının ihracata faydası da pek olmuyor. Sanırım sevgili hükûmetimizin aldığı bu kararın, bir grup dolar milyarderi ak müteahhitlerin dışında kimseye faydası olmamıştır.

240 bin liranın altında ciro yapan esnafa vergi muafiyeti getirilmesi ise iyi bir uygulama. Esnafımız bu suretle rahatlayacaktır. Öte yandan bu uygulamanın da riskli olduğunu unutmayalım. 1999 depreminden sonra Ecevit deprem bölgesinden 1 sene vergi almamıştı. O zaman pek çok ekonomist, "Bunu yapmayın" diye yalvarmıştı Ecevit'e... 99 depreminin üzerine gelen 2001 krizine ise devletin ekonomiye müdahale yapacak tâkati kalmamıştı. Yani vatandaşın az vergi ödemesini isterim. Ancak devletin kasasının boşalması da riskli bir durumdur. Yine de bu tutum, son zamanlarda hükûmetin aldığı en iyi kararlardan biriydi. Esnafımız için hayırlısı olsun.

 

Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat