alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

TÜİK gelse yüzde 98 oran çıkaramaz

Ak Parti vekilleri Nabi Avcı, Emine Nur Günay ve İl Başkanı Zihni Çalışkan tarafından düzenlenen son toplantıyı biliyorsunuz.

5 Nisan 2022 08:37
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Ak Parti vekilleri Nabi Avcı, Emine Nur Günay ve İl Başkanı Zihni Çalışkan tarafından düzenlenen son toplantıyı biliyorsunuz.
 
Bu toplantı sadece havalimanı ile ilgili değildi. Eskişehir’in iktidar temsilcileri şehre dair farklı başlıklar hakkında konuştu, bilgi verdi hatta bazı hizmetlerden ötürü ilgili makamlara teşekkür ettiklerini açıkladı.
 
Hepsi eyvallah, hepsine amenna ama benim o toplantı esnasında dikkatimi çeken bir konu vardı. Nabi Avcı “Eskişehir'deki sağlık kurumlarımızda vatandaşlarımızın memnuniyet oranı yüzde 98. Bu da hepimiz adına sevindirici bir husus. Tüm hastane başhekimlerimize, Sağlık Müdürümüze ve ekiplerine ve tüm sağlık çalışanlarına tekrar bir kere daha teşekkür ediyoruz" dedi. 
 
Hatta bununla da yetinmedi “Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca'ya ve Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir'e Eskişehir'in sağlık altyapısı, Eskişehir'in hastanelerinin personel ve donanım bakımından, pandemi dönemi ve sonrasında, yaptıkları olağanüstü destekler için huzurunuzda çok teşekkür ediyorum" dedi. 
 
Toplantıda canlı dinlediğim için belki yanlış anlamışımdır dedim. Toplantı kaydını birkaç kez daha başa sarıp sarıp izledim. Eskişehir’de sağlıktan memnuniyet oranının Nabi Avcı’ya yüzde 98 olarak intikal ettirildiğinden emin oluncaya kadar izledim…
 
Açıkçası topladım, çıkardım, böldüm, çarptım ve bu orana nasıl ulaşıldığını bir türlü çözemedim. 
 
Ya benim matematiğimde ya Eskişehir’de ya da bu anketin yapıldığı alanda bir yanlış var diye düşündüm.
 
Sonunda olayı çözdüm.
 
Meğer bu yüzde 98’lik sağlık memnuniyet oranı Eskişehir genelini değil. Eskişehir’de hastanelerde yatan, yatmakta olan, tedavi olan vatandaşların duyduğu memnuniyet oranıymış.
 
O zaman 98 değil 99 veya 100 bile çıkabilir. İtirazım yok. Çünkü hakkını verelim ki ben de kaza geçirdiğim dönem Şehir Hastanesinde yatmış ve verilen hizmetten büyük memnuniyet duymuştum. Bu kısmına en ufak itirazım yok .
 
Ama Nabi Avcı’nın da Nabi Hocaya bu bilgiyi verenlerinde bu oranın neye ait olduğunu açık ve net bir şekilde dile getirmesi, bilginin eksik ya da farklı yöne çekilmeden şehirle paylaşılması gerekmiyor mu?
 
Çok açık, çok net söyleyeyim.
 
Bu yatan, yatmakta olan kısmını bırakalım Eskişehir’in, Eskişehir insanının sağlık hizmetinden genel memnuniyeti diye bir anket yapalım oran yüzde 50’yi geçmez …
 
Çünkü Eskişehir sağlık hizmetleri kendi nüfusuna yetmekte zorlanırken bir de diğer şehirlerden on binlerce hastaya bakmaya çalışıyor. 
 
Çünkü sadece büyük binalar, son model cihazlar olması beyhude.
Sistem ya yönetilemiyor ya da yetmiyor. Ye-te-mi-yor…
 
Eskişehir’de insanlar hastane randevusunu zor alıyor, zor.
Kardiyoloji için 1 ay, Nöroloji için 15,20 gün randevu alamayan var.
 
Kalbi ağrıyan, beyninde sorun hisseden biri 1 ay bekleyip nasıl memnun olabilir.
O muhteşem binalarda MR için, ultrason için ne zamana randevu veriliyor biliyor musunuz?
Günler değil, haftalar, aylar bekleyen var.
 
Daha geçen yazmıştım insanlar ESOGÜ’DE para ile tedavi için bile sıra bulamıyor. 3,4 aydır uğraşan, netice alamayan ve artık gazeteleri, bürokratları arayan, Cimer’e şikâyette bulunanlar var.
 
Onlar mı memnun bu sağlık hizmetlerinden?
 
İnsanlar randevu alabilmek, randevusunu öne çekebilmek için sürekli tanıdık arıyor.
İnsanlar tahlil sonucu gösterebilmek için eskiden olduğu gibi saatlerce sıra bekliyor.
Gidin bir 5 dakika bakın, Polikliniklerin önü ana baba gününe dönmüş durumda.
 
Dahası herhangi bir sağlık çalışanı bile hasta olduğu zaman çalıştığı hastanede aynı gün tedavi olamıyor, tedavi olabilmek için araya adam sokmak zorunda kalıyor.
 
Çünkü personel yeterli değil, mevcut personelin hakkı ödenmiyor ve gözlemlediğimiz kadarıyla yönetim anlayışı her hastanede pek adil, pek emeği destekler nitelikte işlemiyor.
 
Ha takdir ettiğimiz, alkış tuttuğumuz, gurur duyduğumuz işler yok mu? Var tabii.
Bazı özel operasyonlar, bazı bölümler ve şehrin dışından bile koşa koşa gelenlerin şifa olduğu başarılı işler oluyor. Ama istisnalar kaideyi bozmuyor.
 
Pandemi dönemi ve o süreçte yaşanan bazı büyük hatalara falan girmiyorum.
Niyetim bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek.
 
Ama bu kadar memnuniyet oranı var ise Ankara bazı atamalar konusunda geçtiğimiz aylarda neden bu kadar karın ağrısı çekti, neden o süreçte bazı garip kadrolaşmalar oldu insan merak ediyor.
 
Üstelik vatandaş memnuniyeti için sağlıkçının yaptığı işten memnuniyet duyması birinci şarttır. Bugün teşekkür edilen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise sağlıkçıların en ezildiği, en haksızlığa uğradığı ve Ak Parti sağlık politikasında bugüne kadar ki en yetersiz isimdir.
 
Çünkü Aile hekimliği ve öncü sağlık hizmetleri bile sağlıklı ve ana amacına hizmet edecek şekilde entegre edilememiştir.
 
İlaç yazdıracak olan, sosyalleşecek olanda hastaneye gitmeye ve hastaneler önceliksiz poliklinik hizmetine devam etmek zorunda kalmıştır.
 
Velhasıl bu yüzde 98 oran şayet genel sağlık memnuniyeti için ise insan aklıyla dalga geçen bir rakamdır.
Gerçek oran sokakta, hastanenin içinde, tedavi sırasında, röntgen kuyruğunda mevcuttur.
Sağlık ve memnuniyet deyince bunun neyi ifade ettiği iyi açıklanmalıdır.
 
Çünkü Eskişehir’de sağlık memnuniyet oranını TÜİK gelse yüzde 98 çıkaramaz.
 
1000
icon
Recep Habuk 6 Nisan 2022 23:23

İyiki CUMHUR İttifakı var.

0 0 Cevap Yaz
Ali beş 5 Nisan 2022 14:55

Ak parti Allah razı olsun. 100 yılda yapılmayan hizmeti 20 yılda getirdi. İyi diyende çıkar kötü diyende. Bide havadan bide dünyadan bakın ülkemize. Ne kadar olumlu yatırımlar tüneller köprüler saolun sayın cumhurbaşkanımız.

5 2 Cevap Yaz
Veli altı

Abi siz niye böylesiniz ? Yüz yıldır yüksek teknoloji vardı da, bankacilık sistemi bu kadar gelişmiştide o zaman ki hükümetler bile isteye mi kullanmadı ? Bu ülkeye 20 yıl arayla iki tane askeri darbe yapıldı, sağ sol olayları, fail meçhuller, üstüne birde pkk belası geldi. Ülke hep geriye doğru gitti. Daha ne olaylar yaşandı.. Sen diyorsun 100 yılda yapılmayan öyle mi ?  Tabiri caizse bu ülke sürekli kurşun yedi ama yıkılmadı. Hep o kurşun yaralarını kapatmaktan ne yatırıma sıra geldi, nede hizmete.. O günler ülkenin yeni yeni atağa geçtiği günlerdi, bugünlere kadar bu ülke ite köpeğe teslim edilmediyse, bu bile büyük hizmettir.. Nankör olmayın, bu büyük vatanın neyi var neyi yoksa geçmişine borçludur. Hadsizlik yapmayın !!!

0 4
Vatandaş 5 Nisan 2022 10:35

O zaman Kılıçdaroğlu nün SSK nin başında olduğu yillara geri dönelim ilaç kuyrukları olsun 80 yılda yapamayan zihniyeti benimseyelim

8 5 Cevap Yaz
Çetin

Şimdi doğru düzgün ilaç bulabiliyor musun ? Sıkışınca gılıştaroğlu he mi ?

4 4
Cengiz

Kardeş tabi sağlik sistemi iyileşecekti, dile kolay tam 21 senedir akp yönetiyor. İnsanlar vergi veriyor ki, karşıliğını alabilsinler. Akpnin en büyük şansı; Teknoloji ve internetin küresel çapta yaygınlaşma döneminde yönetime gelmesidir. Fazlası değil.. Memleket 80lerde kendine özal döneminde yeni yeni geliyordu. Alt yapı bile yoktu memlekette. Şimdi herşey internete bağlı, o internet bi kesilse hastaneye girişini bile yapamazlar senin.. sen bu dediklerini iyice saf olanlara anlat, yemezlerrrr...

2 4
Murat 5 Nisan 2022 10:27

Buradan şunu anlıyoruz. Matematiksel olarak %98memnun ise biz memnun olmayanlar %2 lik kısımda yer alıyoruz. Buradan da şu sonuç çıkıyor. %2 > %98den.

4 5 Cevap Yaz
Handan 5 Nisan 2022 09:52

Sağlıkçı olmadan , sağlıkçılar adına konuşmak, yetersizlikten söz etmek önce hadsizliktir

8 4 Cevap Yaz
eskişehirli

Burada sağlıkçılar adına mı konuşulmuş? Burada halk vatandaş adına yaşanan zorluklar dile getirilmiş. Halkın sorunlarını dile getirmek ‘’hadsizlik’’ değildir.

0 2
eskişehirli 5 Nisan 2022 09:45

Soner Bey tespitleriniz inanın ki hedefi tam onikiden vurmuş. Yazdıklarınızın hiç birisi yalan ve kulak dan dolma bilgiler değil. Babam için Eskişehir deki iki devlet hastanesinden kardiyoloji için maalesef randevu alamadık siz iyimser yazmışsınız 1 ay demişsiniz MHRS den 1 ay sonrasına bile randevu bulamadık özel hastaneye gittik 260 tl muayene ücreti 250 tl efor ücreti 200 tl de tahlillere toplamda 700 tl verdik. Babam emekli biri. Kız kardeşim geçen ay (10 mart)bin bir zorlukla kadın hastalıklarına randevu buldu muayene oldu detaylı ultrason istemiş doktor kendisine ultrason için verilen tarih 25 mayıs. Mart ayında kendime covit testi yaptırmak için Yunus Emre Devlet hastanesine gittim arkamda sırada hastane çalışanı bir personel hemşire vardı telefonda bir yakını ile konuşuyordu kulak misafiri oldum aynen sizin yazdığınız gibi ‘’ben bile muayene olmak için randevu alamıyorum’’ ifadesini kullanıyordu. İnanın çok zor bir dönemdeyiz elinizi neye atsanız elinizde kalıyor.

6 9 Cevap Yaz
Randevu Mantıksızlığı 5 Nisan 2022 09:23

Nabi Avcı, acaba şehir hastanesine gitmiş mi ? Bizzat görmüş mü ki, insanlar poliklinikler önünde sıra halinde doktor bekliyorlar. Üstelik randevulu olmakta kâr etmiyor, o kadar sırayı gören doktor mecburen randevuya göre değil, metrelerce uzayan kuyruğa göre muayene yapıyor. Yani randevulu ve azınlıksan geçmiş olsun. Mesela, Göz polikliniğinde bu bahsettiğim olay hep oluyor. Adam randevulu geliyor ve muayene saatinde muayene olamayınca haklı olarak sebebini soruyor ve ne yapalım sırada hasta çok, bir siz değilsiniz ki diyerek randevusu hiç ediliyor

3 7 Cevap Yaz
Yiğit 5 Nisan 2022 09:11

Bugüne bugün tam 6 ay oldu, kendini bilmez ve haddini aşan, terbiyesizlik yapan bir doktoru hasta hakları birimine şikayet ettim. Daha halen tarafıma olumlu yada olumsuz bir cevap verilmedi. Olayın üstünün kapatıldığına emin oldum artık. Ne memnuniyeti ? Artık hastanede işim düşerse, Şehir hastanesini kesinlikle tercih etmiyorum. Bina kocaman, modern falan ama daha halen insanlıktan nasibini alamamış ve insanlarla nasıl iletişim kurulur bilmeyen şahısları oraya doktor diye koymuşlar

2 3 Cevap Yaz
Özer 5 Nisan 2022 09:02

Vallahi külliyen yalan, bazı sağlık çalışanları çok küstah ve kaba saba davranıyor. Kibirleri had safhada ne memnuniyeti ?

2 7 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat